ahunlar
چهل سال است که نظام جمهوری اسلامی ایران برای از بین بردن هویت های ملیتها ی ایرانی سرمایه گذاری میکند و برای اعمال آن از قوه قهریه نیز استفاده میکند. این نظام ضد بشری نه تنها ماده ۱۵ و ۱۹ قانون اساسی خود را اجرا نمیکند، بلکه برای اجرای نیات پلید خود ، طرح بسندگی زبان فارسی را ارائه میدهد ، تا کودک تورکمن را با زبان مادری خود از کودکی بیگانه سازد.

DD

۹۵ سال پیش رهبران ملی تورکمن برای تشکیل حکومت ملی براساس جمهوریت، در ۳۰- م اردیبهشت ۱۳۰۳ شمسی برابر با ۲۰ ماه مه ۱۹۲۴ میلادی کنگره وسیع، "قورولتای اومچالی" را تشکیل داده، موجودیت جمهوری تورکمنستان ایران را اعلان میکنند. سران تورکمن با سازماندهی قشون مردمی نزدیک به یک سال در برابر حکومت کودتا یی رضاخان با اتخاذ سیاست مذاکره و مقاومت مسلحانه به حیات سیاسی این جمهوری دوام می بخشند.
بنیانهای فکری این جنبش که بنوبه خود متاثر از جنبشهای آزادیخواهانه آسیای میانه و قفقاز بود، بر دفاع از هویت ملی با ایجاد حکومت ملی منطقه ای استوار بود.
حکومت مرکزی با تمام نیرو در جهت سرکوب این جنبش آزادیخواهانه بر آمد و با کشتار بیرحمانه مردم تورکمن در سال ۱۳۰۴ به "فتح" خونین تورکمن صحرا نائل گشت. اما مشعل جنبش حق طلبانه ملت تورکمن هرگز خاموش نگشت و در اشکال مختلف از نسلی به نسل دیگر انتقال یافت و سالها بعد از بطن آن برهبری رهبری توماج و یارانش حکومت شوراها در تورکمن صحرا مهر و نشان خود را بر صفحات تاریخ مبارزاتی مردم تورکمن و مردمان ایران کوبید.
  "شورای همبستگی تورکمن صحرا" بار دیگر فرا رسیدن ، ۲۰ ماه مه، سالروز اعلام جمهوری تورکمنستان ایران را به هموطنان تورکمن و تمامی مبارزان راه آزادی تبریک گفته، خاطره بانیان و جانباختگان این جنبش آزادیخواهانه را گرامی داشته و در برابر آنان سر تعظیم فرود می آورند.

"شورای همبستگی تورکمن" به عنوان نیروی سیاسی منسجم تورکمن صحرا، به ادامه مبارزه بر علیه تبعیض و برای برابر حقوقی ملی و اتنیکی عمیقا باورداشته، همگام با دیگر نیروهای سیاسی در راه گذار از جمهوری اسلامی ایران و برقراری نظام فدرال، دمکراتیک و سکولار مبارزه میکند.


پیروز باد مبارزه مردمان ایران برای دمکراسی و برقراری ایرانی آزاد و آباد!
شورای همبستگی تورکمن صحرا
20.05.2019

sil
 
تعداد جان باختگان سیل استانهای شمالی ایران به ۹ تن رسید


مردم سراسر کشور به کمک سیل زدگان بشتابید، جمهوری اسلامی هیچ مسئولیتی در کشور ندارد گرگان، ترکمن صحرا، مازندران و خراسان شمالی در حالی در محاصر سیل ویرانگر قرار گرفته اند که کوچکترین اقدامی از سوی مسئولان جمهوری اسلامی برای نجات مردم این مناطق صورت نگرفته است. با وسعت گرفتن سیل بویژه در استان گلستان، شهرستان آق قلا و بخش ها و روستاهای توابع به زیر آب رفته و تمامی اراضی این استان و هزاران خانه مسکونی در معرض سیلاب قرار گرفته اند و مردم منطقه ناچار به ترک خانه ها و زمین های خود شده اند. گفته شده است بیش از ده نفر در سیلاب از بین رفته اند. آنچه در این میان بیش از همه اذهان عمومی را بخود مشغول داشته است بی اعتنایی رسمی مسئولان و مدیران جمهوری اسلامی نسبت به کمک رسانی به مردم اسیب دیده و مدیریت بحران سیلاب بویژه در شهرستان آق قلا و بخش ها و توابع غرق شده آن است. تا کنون بیش از دو سوم این مناطق به زیر آب رفته است و مردم این مناطق به معنی واقعی آواره شده اند.مردم سراسر کشور باید بدانند که نظام حاکم بر کشور حکومتی فاسد و بی کفایت است. این حکومت نه تنها تا کنون خدمتی به مردم و کشور نکرده است، بلکه با طرح های غیر علمی و بدون مطالعه و صرف سرمایه های هنگفت آسیب های جبران ناپذیزی بر کشور وارد کرده است. حکومت با سد سازی های مطالعه نشده و تخریب عامدانه جنگل ها و از بین بردن سیل بندهای طبیعی باعث جاری شدن سیل های مهیب از جمله سیل مازندران و ترکمن صحرا شده است که ویرانی محیط زیست و تخریب زمین های حاصلخیز کشور را دربر داشته است. حکومت بارها با عقد قراردادهای ضد مردمی منافع کشور را در خطر قرار داده است، از جمله اینها، قراردهای خصوصی با شرکت های چینی است که باعث نابودی محیط زیست آبهای دریایی کشور شد. این حکومت از منابع مالی متعلق به کشور و مردم ما برای خانه سازی مزدوران خود در سوریه و لبنان و عراق سوء استفاده نمود، این در حالی است مردم ما در سخت ترین شرایط زیستی و معیشتی روزگار می گذرانند. با توجه به این واقعیت ها، هرگونه انتظار کمک و امداد رسانی از حکومت کاملا بیهوده است. مردم سراسرکشور همانطوریکه همبستگی خود را در حمایت از زلزله زدگان کردستان نشان داده اند، اکنون نیز باید با همبستگی خود به کمک مردم سیل زده ترکمن صحرا بشتابند. فراموش نکنیم که همبستگی و حمایت از همدیگرتنها راه مقابله با مسئولیت ناپذیری و بی کفایتی این حکومت است.
شورای دموکراسی خواهان ایران جمهوری اسلامی را حکومتی فاسد، بی کفایت و بی مسئولیت می شناسد. این شورا معتقد است که جمهوری اسلامی به دلایل فساد گسترده و همه گونه سوء استفاده از مردم و کشور، دارای مشروعیت حقوقی، سیاسی و مردمی نیست و باید از قدرت سیاسی به زیر کشیده شود. شورا دموکراسی خواهان ایران برای سقوط جمهوری اسلامی از هرگونه تلاشی فروگزاری نخواهد کرد و برای این اقدام بزرگ تاریخی همواره در کنار مردم رنجدیده ایران خواهد بود.
جبهه دموکراتیک ایران
جبهه متحد بلوچستان
جنبش همبستگی ستم دیدگان دادخواه
حزب دموکرات کردستان
حزب کومله کردستان ایران
حزب تضامن دموکراتیک اهواز
حزب اتحاد بختيارى لرستان و کهگلویه و بویر احمد(لرستانات)
حزب مردم بلوچستان
سازمان فرهنگی٬ سياسى آذربایجان
شورای همبستگی ترکمن ایران

دبیر خانه شورای دمکراسی خواهان ایران
۲۴ مارس ۲۰۱

شورا
 

سوو سیل

بارش بی سابقه باران طی روزهای اخیر بخشی های بزرگی از استان گلستان و بویژه ترکمن صحرا را به همراه سیل های ویرانگر به زیر آب فرو برده است. ارتفاع آب در برخی نواحی به بیش از دو متر رسیده است. اینک گنبد کاووس، آغ قلا، گمیشان و روستا های بسیاری زیر آب رفته و تردد در این نواحی تنها با قایق امکان پذیر است.

بارش بی سابقه اخیر خسارات فروانی به منازل مسکونی مردم، زمین های کشاورزی، واحدهای صنعتی و باغات و راههای شهر و روستا وارد کرده است. مردم منطقه با مشکلات بسیار جدی در تامین نیازهای اولیه خود روبرو هستند. بنا بر گزارشهایی کودکان و بیماران با مشکلات بسیار جدی دست پنجه نرم میکنند. با وجود نیاز اضطراری مردم رژیم هنوز کمک های لازم را به مردم نرسانده است.

کنگره ملیتها ایران فدرال ضمن همدرد با خلق ترکمن و مردم آسیب دیده در منطقه از تمام خلق ها در کشور می خواهد که به کمک مردم در استان گلستان و ترکمن صحرا بشتابند.

تاریخ بسیار درخشان کمک های مردمی به آسیب دیدگان در دهه های اخیر تجربه بسیار ارزشمند در همیاری خلق ها با مناطق آسیب دیده است.

به کمک خلق ترکمن و مردم آسیب دیده در منطقه استان گلستان بشتابیم...

کنگره ملیتهای ایران فدرال

سسل

مردم قهرمان و غیور تورکمن!

همانطوری که مطلع اید بارندگی های شدید و مداوم اخیر سبب سرازیر شدن سیل به شهرها و روستاهایمان گشته است. سیل تلفات و خسارات فراوانی برجای گذاشته است. طبق اخبار رسمی 150 میلیارد تومان خسارت وارد شده است. خانه های بسیاری از در اثر راه افتادن جریان شدید سیل تخریب شده است. طبق اخبار واصله بعلت طغیان شدید رود گرگان مجبور به گشودن دریچه های سد وشمگیر شده اند که این امر نگرانی های شدیدی را در بین ساکنین پایین رود گرگان و حاشیه خزر ایجاد کرده است. از طرف دیگر طغیان رودهای قره سو و اترک نیز به ساکنین حاشیه این دور رود بویژه در گامیشلی و مراوه تپه صدمات شدیدی وارد کرده است. اخبار سیل ترکمن صحرا را شما مردم عزیز و محنت کشیده تورکمن اکنون با پوست و گوشت خود لمس می کنید.

انتظار کمک از سوی مقامات نیز چیزی جز امدادهای کوچک و اولیه نیست و این تنها شما هستید که با پشتگرمی و یاری به یکدیگر و اسکان دادن سیل زدگان در مناطل خویش می توانید از شدت بار رنج و درد بکاهید.

مردم شریف تورکمن!

ما در کنار شما دست همیاری بسوی تان دراز می کنیم، ما حاضریم در صورت احتیاج، ستادهای امداد رسانی مردمی را با امکانات خویش تقویت نمائیم.

ما را در غم و مصیبت خویش شریک بدانید.

شورای همبستگی تورکمن- ایران

29 اسفند 1379  

bezegler

۸ مارس ، روز جهانی زن را به هموطنان زن ایرانی و بویژه زنان تورکمن صمیمانه تبریک میگوییم. این روز تاریخی حاصل دهها سال مبارزه مداوم زنان مبارزی است که بیش از یک و نیم قرن پیش بمثابه جنبشی عدالت جو و برابری طلب درآمریکا ظهور کرد و سپس دراروپا رشد واعتلا یافت و امروز شاهد مشعل  فروزان آن درعقب افتاده ترین کشورهای جهان هستیم.

مبارزه زنان در بیشتر نقاط جهان تنها به حقوق خود معطوف نبوده و همگام با مردان در دفاع از حقوق بشری، سیاسی، فرهنگی، عدالت اجتماعی وهمینطور محیط زیست و صلح جهانی فعالیت های چشمگیری داشته  وحماسه های بزرگی را آفریده اند،

 شرکت گسترده زنان درانقلاب ایران و بویژه دختران و مادران تورکمن صحرا که با اهداف نیل به آزادی ، نابودی ستم مضاعف و تامین حقوق فرهنگی و ملی به میدان مبارزه  آمده  بودند ،  با سیطره حکومت اسلامی بر سرنوشت کشور و تصویب و اعمال قوانین قرون وسطایی، همه ی آن  آماج ها و آرزوهای شیرین ضد تبعیضی به یاس و نا امیدی گرائید.  زنان ایرانی سال هاست بر این امر واقفند که بدون دستیابی به آزادی و رهایی از استبداد  دینی به حقوق برابر با مردان نخواهند رسید  و  نیک میدانند که تنها راه رهائی از تبعیض درکشوری که ابتدایی ترین حقوق بشری شهروندان لگد مال میشود و روز به روز فضای امنیتی گسترش می یابد وفعالین مدنی و سیاسی  بیش از پیش به حبس، شکنجه و اعدام محکوم می‌شوند ، همانا راه گذار از این نظام  استبدادی میباشد.

شورای همبستگی تورکمن-ایران با گرامیداشت روز جهانی زن براین اعتقاد است که جنبش زنان درایران از مولفه های اصلی حرکت آزادیخواهی، عدالت و برابری طلبی ایرانیان می باشد و برای رهایی از تبعیض جنسیتی، پیوند این جنبش با دیگر مدافعین ونهادهای حقوق بشری، اتحادیه های کارگری و صنفی، تشکل های سیاسی و مدنی و بویژه با جنبش برابری خواهانه و ضد تبعیض اتنیکهای تحت ستم مضاعف ایرانی امری لازم و حیاتی است. تنها با تامین اتحاد گسترده است که میتوان استبداد حاکم را بزیر کشید و تنها درسایه استقرار نظامی سکولار و دمکراتیک غیر متمرکز ویا فدرال است که میتوان حقوق بشر واز آن جمله برابری جنسی را نهادینه کرد و استبداد وتبعیض از هر نوعش را برگشت ناپذیر.

 

با آرزوی سلامتی و موفقیت

شورای همبستگی تورکمن-ایران

8مارس 2019- 17 اسفند 1397

سند محکومیت آنا توماج

آنه توماج. دلاور مرد تورکمن

آنه توماج نیز همانند هزاران تورکمن بهمراه خانواده اش بهنگام نوجوانی مجبور به فرار از جهنم استالینی تورکمنستان، به تورکمن صحرا گشته در کومیش تپه ساکن می شود. بخاطر شهامت و شجاعت ذاتی اش در برابر مأمورین ظلم و ستم رضاشاهی مقاومت میکرد و مردم را به عدم تسلیم در برابر ظلم مأمورین بیگاری فرا میخواند.

291795 514707678549224 43263819 n

مردم تورکمن خواهان عذرخواهی رسمی این مقام دولتی می باشند!

بار دیگر یکی از مقامات ارشد دولت جمهوری اسلامی با توهین به یکی از اتنیکهای ایرانی- تورکمن ها، بر جدایی ناپذیر ی تبعیض ملی از قاموس این نظام مهر تایید زد.

این بار ملت تورکمن توسط مسعود خلیلی رئیس فدراسیون سوار کاری ایران مورد توهین و تحقیر قرار گرفت. این شخص اختلافات خود را با کارگزاران تورکمن در نهاد سوارکاری تورکمن صحرا به سطح توهین به ملت تورکمن بسط داده و با نسبت دادن عناوینی چون "معتادان" و "پیژامه پوشان فقیر"، اعتراض و خشم شدید شخصیت های ورزشی و مدنی تورکمن را بر انگیخت، بطوریکه این نسبت های بی ادبانه ی سردسته مافیای نهاد سوارکاری، حتی شکایت یکی از نمایندگان تورکمن مجلس رژیم را نیزبرانگیخت.
شورای همبستگی تورکمن، توهین این مقام منتصب جمهوری اسلامی را به کرامت انسانی و شخصیت والای مردم تورکمن شدیدا محکوم کرده و ضمن روشنگری افکار عمومی مردم تورکمن، خواهان عذر خواهی این فرد از ملت تورکمن را امری طبیعی و غیر قابل اغماض می داند.

شورای همبستگی تورکمن- ایران

سوم مارت 2019

مدرسه عشایری1

هموطنان ايرانى 

٢١ فورال روز جهانى زبان مادري را به تمامى شهروندان ايرانى، بويژه اتنيكهايي كه از تحصيل و رشد و ترويج زبان مادري محروم هستند ، صميمانه تبريك ميگوييم. اين روز به مانند روز زن و يا روز كارگر ياد آور  مبارزه  بر عليه تبعيض و نابرابرى ميباشد كه در كشور ما نيز نزديك به بيش  از يك قرن ادامه دارد. سياست  مملكت دارى حكومت هاى ايران  متاسفانه در يكصد سال گذشته بر پاشنه دو عنصر يك زبان يك نژاد و يا يك زبان يك مذهب ميچرخد و هدفى جز محو هويت هاى ملى اتنيكهاى غير فارس مستقر در فلات ايران را ندارد .

gelinler

انقلاب مشروطه گرچه با کودتای رضاشاه پهلوی درسال 1299/1921 بشکست کشیده شد ولی جنبش آزادیخواهی وعدالت طلبی مردم ایران هرگز خاموش نگشت و دربهمن ماه سال 1357/ فوریه 1979 موفق شد خاندان پهلوی را سرنگون کند. شوربختانه ازاین پیروزی بزرگ مردم، نیروهای ارتجاعی به رهبری خمینی بهره برده وتوانستند حکومت جمهوری اسلامی را بنیان بگذارند.

این رژیم متباین ومتضاد با دستاوردهای جامعه جهانی با توسل به دیکتاتوری و اعدام گسترده مخالفان ونیز زندانی و شکنجه معترضان تا به امروز به حیات خود ادامه میدهد. نتیجه ی این اعمال بغایت ضد انسانی، بروز بحرانهای همه جانبه وگسترش اعتراضات مردم به تنگ آمده در نقاط محتلف ایران میباشد.

حرکات اعتراضی مردم که ازدی ماه سال 1396 با دادن شعارهای ضد حکومتی وارد مرحله نوینی شد، اپوزیسیون جمهوری اسلامی را بسوی ایجاد اتحادها ترغیب نمود و بنوبه ی خود در میان فعالین تورکمن نیز احساس وظیفه در پاسخگویی به ضرورت امر اتحاد عمل را افزایش داد که منجر به برگزاری نشستها وجلسات متعدد گردید. ازجمعبندی این نشستها و تبادل نظرها دررابطه با نام «تشکل اتحادی»، «مفاد منشور» و «کمیسیونهای کاری» مورد نیاز توافق حاصل شد.

مفاد منشور شورای همبستگی تورکمن

1-نام تشکل» شورای همبستگی ترکمن- ایران» است که در این سند از این پس بصورت اختصار «شورا» خوانده خواهد شد. شورا متشکل ازمشارکت افراد حقیقی و حقوقی سکولار و دموکرات تورکمنهای ایرانی میباشد.

2-شورا در راه برقراری آزادی، دموکراسی و کسب حقوق سیاسی، فرهنگی و زبانی ملیت تورکمن با تکیه بر اصول منشور جهانی حقوق بشر و با اتخاذ و کاربست رویکردهای مدنی و خشونت پرهیز فعالیت میکند.

3-بعلت اصلاح ناپذیری رژیم اسلامی در ایران، شورا از ایده گذار مسالمت آمیز از آن و استقرار جمهوری فدرال و دموکراتیک مبتنی بر جدایی دین از دولت دفاع میکند.

4-شورا هر گونه رویکرد خشونت بار و قهر آمیز، بویژه از جانب نیروهای مسلح رژیم اسلامی بر علیه مردمان بی دفاع ایران را شدیدا محکوم میکند.

5-ترکیب جمعیتی ایران متشکل از ملیتها و اقوام گوناگون است. عدم پذیرش برابری حقوق آنان ازطرف حکومت های مرکزی به بهانه عوامفریبانه حفظ تمامیت ارضی وحمایت وهمگامی تاسف بار نیروهای سیاسی مرکزگرا با این سیاست ضد حقوق بشری، بنوبه خود یکی ازعوامل جدی باز تولید استبداد و دیکتاتوری وتنشهای درونی و منطقه ای میباشد. بنابراین نفی تبعیض و پایبندی به برابر حقوقی ملیتها و اقوام ایرانی برای نهادینه شدن آزادی و دمکراسی، تضمین حفظ یکپارچکی وهمزیستی مسالمت آمیز مردمان ایران امری اجتناب ناپذیر و حیاتی است.

6- زبان فارسی بنا به نقش وجایگاه اجتماعی آن، زبان ارتباطی و دیگر زبانها از جمله زبان تورکمنی جزو زبانهای رسمی کشور باید شناخته شوند.

7- ما طرفدار پیوستن ایران به جامعه جهانی ازطریق رعایت ارزشهای بین المللی هستیم. یعنی پایبندی به پاسداری از صلح جهانی، حفظ محیط زیست، حقوق بشر، آزادی،دموکراسی ، برابری و نفی همه جانبه تبعیض.

8- شورا قوانین وسیاست تبعیض محور رژیم بر مبنای دین، مذهب، اتنیک، زبان، فرهنگ وبویژه در رابطه با نیمی از جمعیت کشورمان ایران یعنی زنان را قویا محکوم کرده و معتقد به برابری کامل حقوق زن و مرد میباشد.

9- ما تحقق امر گذار مسالمت آمیز ازجمهوری اسلامی را تنها درسایه یک ائتلاف وسیع وهمگانی ایرانیان امکان پذیر دانسته واز پیشبرد گفتگو و یافت زبان مشترک با دیگر نیروهای سیاسی ومدنی ایرانی استقبال میکنیم.

10- تورکمن صحرا درشرایط کنونی بیش ازهر زمان دیگر برای انعکاس مطالبات ومشارکت قوی درائتلاف ها واتحادها نیاز به همبستگی و اتحاد عمل فعالین سیاسی و مدنی تورکمن دارد. ما از این طریق آمادگی خود را برای همکاری با تمامی فعالین سیاسی تورکمن که مخالف رژیم جمهوری اسلامی ایران هستند، اعلام میکنیم.

شواری همبستگی تورکمن- ایران

20.01.2019

Beluç

به شورای همبستگی ترکمن ـ ایران
دوستان و همرزمان گرامی!
رژیم دیکتاتوری و توتالیتر دینی مُلّایان حاکم برایران، نزدیک به نیم قرن، همه‌ی تلاش خود را به کار گرفت تا جنبش سیاسی ملّی ایران زمین وهمه‌ی احزاب و سازمانها و رهبریهای سیاسی ساکنان آن، از هر تیره و زبان را درهم کوبد.
او درین راه، پس ازممنوعیت مطلق فعالیت های سیاسی و بستن ارگانهای آن احزاب وسازمانها و نیز اعدام سران این تشکلات سیاسی، دست به اعدام عمومی زندانیای سیاسی ای زد که حتّا محاکمه شده بودند و درین راه کشتار تاریخی خاوران را از خود بیادگار گذاشت. بدین ها نیز بسنده نکرده به ترور رهبران سیاسی و نویسندگان و هنرمندان کشور، مانند دکتر قاسملو.شرافکندی، دکتر بختیار، فروهرها و فریدون فّرخزادها دست زد.
امّا اقدام بزرگ و تاریخی همبستگی سیاسوین آگاهی از کشور چون شما، نه یک مشت محکم بر دهان یاوه گویان ستمگر رژیم ملّایان حاکم بر ایران بود، بلکه آن آتش سوزانی است که به یاری سایر نیروهای سیاسی همدل کشور، بر همه‌ی آرمان ونظام پوشالی آنان افتاده و بزودی دودمان شان را بر باد خواهد داد.
این همبستگی پرتوان شما به ملّایان حاکم کوردل، هُشدار می دهد که فرزندان توماج های ترکمن ایران زمین، همبسته ترا از پیش، توماج وار متحد و یکپارچه ایستاه اند تا دست در دست همه‌ی ملت بزرگ وهمدل کشورشان، نظام قرون وسطایی ملّایان تاریک اندیش را به زباله دان تاریخ درافکنند.
این کار شما، درین شرایط پراکندگی جنبش، امیدی در دل همه‌ی آن نیروهای سیاسی ای می اندازد که مانند شما در تلاش فراهم آوردن شورای مدیریت گزار ازنظام دیکتاتوری دینی حاکم بر کشورمان می باشند واین میسر نیست مگر با راهی که شورای همبستگی ملّی شما درپیش گرفته است.
پنداشت خصم که با خس و خاشاک و ظلمم و جور همواره می توان ره سیل دمان گرفت
اتحاد و همبستگی شما و راهی که بر گزیده اید همان سیلی خواهد بود که درمضمون این شعر نهفته است. پیروز و سربلند باشید، آموزگاران امید و همبستگی ایران زمین!
مسئول جبهه متحد بلوچستانِ ایران
جمشید امیری

8یانوار 2019

ما هم متقابلا به جنبش آزادیبخش ملت بلوچ و بویژه به پیشگامان جبهه متحد بلوچستان ایران آرزوی پیروزی و شکوفا کردن سرزمین و مردم بلوچستان را داریم.

 

Zikir 2

جنبش اعتراضی دی‌ماه سال1396 علیه رژیم جمهوری اسلامی نقطه ‌عطفی در تاریخ تحولات اجتماعی چهار دهه‌ی اخیر ایران میباشد.هم اکنون حرکت اکثریت اجزای این جنبش‌های مدنی واز آن جمله جنبش برابری طلبانه اتنیکها درایران رو به پیش دارد وبا سازماندهی اعتراضات مستمر،فزاینده ،پویا و فراگیر وارد فاز نوینی از مبارزه شده اند.

Zikir 2

ما بر ضرورت اتحاد وسيع برای استقرار دموکراسی، جمهوری و فدراليسم در ايران و ارزش هايی چون رواداری، پلوراليسم، جدايی دين و دولت بر مبنای منشور حقوق بشر

فراخوان به همکاری مشترک


کشور ما نزديک به ۴٠ سال است که تحت ستم و سلطه جمهوری اسلامی قرار دارد. امروزه در شرايطی که مردم ايران در تمامی عرصه ها دست به مبارزه ای گسترده برای آزادی، رهايی و احقاق حقوق خود زده اند، ما جريان ها، سازمان ها و احزاب سياسی، با ديدگاه های اجتماعی و پيشينه سياسی متفاوت، فعاليت مشترکی را بر اساس تفاهم نامه زير آغاز کرده ايم. ما اين حرکت مقدماتی را گامی در جهت ايجاد يک اتحاد گسترده دانسته و در اين راه از هيچ کوششی فروگذار نخواهيم کرد.
ما بر ضرورت اتحاد وسيع برای استقرار دموکراسی، جمهوری و فدراليسم در ايران و ارزش هايی چون رواداری، پلوراليسم، جدايی دين و دولت بر مبنای منشور حقوق بشر و همزيستی همه طيف ها و گرايش های سياسی دموکراتيک پايبنديم. ما با تاکيد قاطعانه بر تدوام و گسترش جنبش های اعتراضی، مدنی و دموکراتيک در ايران و پشتيبانی از مبارزات مردم، از احزاب، نهادها، سازمان و جريان های جمهوری خواه دموکرات که خود را با تفاهم نامه زير همسو می دانند، دعوت به همکاری و همگامی در مبارزه برای سرنگونی جمهوری اسلامی می نمائيم.
مبانی مشترک همکاری ما مقدمه :
الف: بعد از يک سده مبارزات پر فراز و نشيب در راه آزادی و عدالت اجتماعی، تامين حاکميت مردم، استقرار و نهادينه کردن دموکراسی در کشور و تلاش مستمر برای پیريزی ايرانی آزاد، پيشرفته و مدرن و به دور از هر گونه تـبعيض جنسيتی، ملی و مذهبی ، کشور ايران همچنان اسير استبداد و حکومت خودکامه است. مردم از حقوق اساسی خود، از آزادیهای سياسی، اجتماعی، صنفی و امنيت قانونی و اجتماعی محروم هستند. تبعيض عليه زنان که نيمی از جمعيت کشور را تشکيل میدهند، سياست رسمی و قانونی جمهوری اسلامی ايران است. دگرانديشان، روشنفکران، نويسندگان، هنرمندان، انديشمندان، جوانان و دانشجويان درمعرض تهديد و تهاجم دائمی حکومت قرار دارند.
کارگران، معلمان، دانشگاهيان و ديگر توليدکنندگان ثروت مادی و معنوی جامعه، از حداقل های لازم برای تامين زندگی متناسب با شان و منزلت انسانی و اجتماعی خود، برخوردار نيستند و از حق تشکيل سنديکا و تشکل مستقل محرومند. تبعيض و ستم ملی عليه مليتهای ساکن ايران با خشنترين شيوهها ادامه دارد. جمهوری اسلامی ايران در ادامه تضييقات گذشته هم چنان مطالبات بر حق ملی و قومی را با قهر و خشونت پاسخ میدهد. قانون اساسی جمهوری اسلامی و ساختار قدرت در آن، بر پايه تبعيض، درآميزی دين و دولت، دشمنی با آزادی و تجدد بنا شده است. در جمهوری اسلامی مردم از حق حاکميت بر سرنوشت خود محروم هستند و حقوق بشر پيوسته وبشکلی خشن نقض می شود.
رژيم جمهوری اسلامی ايران در کليت خود اصلاح پذير نيست و در چارچوب آن، هيچيک از خواست های دموکراتيک مردم ايران تحقق پذير نيست. بنابراين، سرنگونی رژيم جمهوری اسلامی ايران و انحلال همۀ نهادهای قضائی، قانون گذاری و اجرايی سرکوبگر (اعم از سياسی، نظامی، امنيتی و غيره) و الغای قانون اساسی جمهوری اسلامی و ديگر قوانين غير دموکراتيک، شرط نخست و اصلی در راستای استقرار يک نظام جمهوری مبتنی بر دموکراسی، جدايی دين و دولت و حقوق بشر می باشد.
ب: مبارزه عليه جمهوری اسلامی از بدو بنيانگذاری آن همواره جريان داشته است.
دهها هزار نفر از مبارزان راه آزادی و عدالت اجتماعی در طول قريب به چهل سال گذشته در پيکار عليه استبداد حاکم جان باخته اند. چهار دهه است که مردم به اشکال مختلف نارضايتی خود را از وضع موجود اعلام داشته و گاه بدون توجه به سياست سرکوبگرانه حکومت، به شکل مليونی به خيابان آمده اند تا انزجار خود را از سياست های غير دموکراتيک و ناعادلانه و تبعيض آميز حکومت اعلام دارند. آخرين نمونه آنها، جنبشهای گوناگون طی ماههای اخير و به ويژه، خيزش ديماه گذشته و اعتصابات و اعتراضات اخير می باشد.
در نتيجه اين اعتراضات، سيمای جمهوری اسلامی درسطح گسترده ای افشا شده و اين مقاومت ها و اعتراضات مردمی به همبستگی ملی و بين المللی برای دستيابی به دموکراسی کمک شايانی نموده است.
ج: در طول چهاردهۀ گذشته، آزاديخواهان و نيروهای چپ، دموکرات و جمهوريخواه با برنامه و روشهای متفاوت عليه حکومت جمهوری اسلامی مبارزه کردهاند. اما تجربه نشان داده است که بدون همکاری و اتحاد عمل اين نيروها، امکان تاثيرگذاری آنها بر تحولات سياسی و شکلدهی آلترناتيو جمهوريخواه ودموکرات دشوار خواهد بود.امروز برای پيشرفت جنبش، ضرورت همکاری و اتحاد عمل اين نيروها بيش از هر زمان ديگری به امری حياتی تبديل شده است.
ما سازمانها و احزاب امضا کنندۀ اين تفاهم نامه، با برنامه، ديدگاه های اجتماعی و پيشينه سياسی متفاوت که بر ضرورت اتحاد وسيع جمهوريخواهان دموکرات، برای استقرار دموکراسی در ايران بر مبنای منشور جهانی حقوق بشر و ضمائم پيوست آن و ارزش هائی چون رواداری، پلوراليسم، جدايی دين و دولت و همزيستی همه طيف ها و گرايش های سياسی دموکراتيک، پايبنديم؛ ما نيروهائی که در راه تداوم، گسترش و تعميق جنبش اعتراضی مردم ايران که رنگين کمانی از طبقات، گروه های اجتماعی و نيروهای سياسی آزاديخواه جامعه می باشد مبارزه می کنيم، بر مبارزه مدنی، و دموکراتيک و مسالمت آميز، که خصلت نمای جنبش اعتراضی است، تاکيد داريم، تفاهم بر سر اين طرح مقدماتی را گامی در جهت اتحاد گسترده جمهوريخواهان ايران می دانيم.
طرح مشترک ما:
١ - استقرار نظامی دموکراتيک در شکل جمهوری پارلمانی مبتنی بر جدايی دين و دولت ، تفکيک قوای سه گانه و پلوراليسم سياسی، انتخابی بودن همه نهادهای حکومت با رای مستقيم مردم و رعايت اصل تناوب قدرت. ما بر اين اصل تاکيد داريم که رای مردم يگانه منشاء قدرت و مشروعيت حاکميت است.
٢ – کشور ايران سرزمينی است که در نتيجه همزيستی مليتهای، فارس، ترک، کرد، عرب، بلوچ، ترکمن و ديگر مجموعه های زبانی و اقليتهای مذهبی و فرهنگی شکل گرفته است. برای اتحاد پايدار و باهم ماندن مردمان ايران ضروری است : اولا هويت و حقوق ملی - دموکراتيک اين مردمان پذيرفته و حق تعيين سرنوشتشان به رسميت شناخته شود. ثانيا تمرکز قدرت و مرکز گرائی تاکنونی، جای خود را به عدم تمرکز و تقسيم قدرت در ساختار سياسی ايران بدهد.
ما خواهان اتحاد آزادانه مردمان ايران در يک سيستم سياسی و اداری فدرال هستيم.
٣ - جدايی دين و دولت و تضمين آزادی عقيده، دين و مذهب.
٤ - تامين آزادیهای سياسی، حقوق دموکراتيک و مدنی مردم، تضمين آزادی انديشه و بيان، رسانه ها و اطلاع رسانی، شيوه زندگی، فعاليت احزاب سياسی، آزادی برگزاری اجتماعات، تظاهرات، اعتصابات و ايجاد تشکل های صنفی و مدنی.
٥ - تامين برابر حقوقی شهروندان، مستقل از جنسيت، مذهب، تعلق قومی، ملی، زبانی و مسلکی.
٦ - تعهد و تضمين حقوق و آزادی های مندرج در اعلاميه جهانی حقوق بشر و پيمان های الحاقی آن.
٧ - لغو مجازات اعدام و هر گونه مجازاتی که حيثيت، شان و منزلت انسان را خدشه دار کند.
٨ - تامين برابر حقوقی زنان با مردان، لغو هر گونه تبعيض جنسيتی، اجرای کامل مفاد کنوانسيون منع تبعيض عليه زنان و تضمين قانونی برای تامين امکانات لازم جهت رشد استعدادها و توانايیهای زنان در همه عرصههای زندگی فردی، خانوادگی، اجتماعی و سياسی.
٩ - تحکيم پايه های دموکراسی در کشور و تدوام همزيستی تاريخی مولفه های آن ايجاب می کند که حقوق برابر مليت های ايران و حقوق ـ ملی دموکراتيک مليت ها و اقوام ساکن ايران واحد، دموکراتيک و غير متمرکز در عرصه های ملی، سياسی، اقتصادی و اجتماعی، تامين و تضمين گردد.
١٠ - تامين فرصتهای برابر برای دسترسی همگان به مسکن، بهداشت، آموزش، اشتغال، فرهنگ و بيمه های اجتماعی
١١ - برقراری روابط سياسی ايران با همه کشورها بر پايه احترام متقابل، پذيرش اصل حق حاکميت مردم ايران، منافع ملی و پاسداری از صلح جهانی. ما با دخالت نيروهای خارجی در امور مربوط به حق تعيين سرنوشت مردم ايران و آلترناتيو سازی توسط آن ها مخالفيم.
١٢ - جلب پشتيبانی افکار عمومی و حمايت نهادهای بين المللی از مبارزات مردم ايران برای استقرار دموکراسی در کشور و اعمال فشار به جمهوری اسلامی در اعتراض به نقض حقوق بشر در ايران و در همبستگی با مبارزات آزاديخواهانه مردم ايران.
١٣ - مخالفت با بنيادگرايی، اعمال خشونت و تروريسم.
١۴ - ما برگزاری اجتماعات، تحصن، اعتصاب، راهپيمايی و اشکال متفاوت مبارزه، برخورداری از حق دفاع در برابر اعمال قهر حکومت و مبارزه مدنی برای رسيدن به مطالبات اقتصادی و سياسی را جزئی از حقوق اساسی شهروندان می شناسيم.
اتحاد دمکراتيک آذربايجان
بيرليک جنبش جمهوريخوهان دموکرات و لائيک ايران
حزب تضامن دمکراتيک اهواز
حزب دمکرات کردستان ايران
حزب دمکرات کردستان
حزب کومه له کردستان ايران
حزب مردم بلوچستان
سازمان اتحاد فدائيان خلق ايران
شورای موقت سوسياليستهای چپ ايران
کومه له زحمتکشان کردستان
٢٠١٨ نوامبر ١۶
١٣٩٧ آبانماه ٢۵
آدرس تماس : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

bakhtiyar


به کثیرالملّه بودن ایران، و سیستم فدرالیزم (خودگردانی سنتی) که ایران در زمان قاجار با آن اداره می شد، اشاره کردند؛ که متاسفانه با روی کار آمدن رضاشاه، این سیستم برچیده شده، آسیمیلاسیون و یکسان سازی هویتی و زبانی در دستور کار حکومت قرار گرفت؛ که جمهوری اسلامی نیز این میراث شوم را دنبال کرده است و باعث تجمع قدرت و ثروت در مرکز شده است.

kurt

زانیار مرادی، لقمان مرادی و رامین حسین پناهی صبح روز شنبه، ۱۷ شهریور اعدام شدند. نهادهای حقوق بشری و بسیاری از فعالان مدنی در روزهای اخیر خواستار توقف اجرای حکم این سه نفر شده بودند.

آسو حسن‌زاده، سخنگوی حزب دمکرات کردستان در گفت‌وگو با دویچه وله فارسی از کشته‌شدن دستکم ۱۵ کادر حزب و زخمی‌شدن نزدیک به ۴۰ نفر دیگر در حمله موشکی سپاه خبر داد. دبیرکل‌های فعلی و پیشین حزب در میان مجروحان هستند.

köln ojak

Gurbanlykda didarlary täzeläp

Gadyrdan dostlar,

Biz bu ýyl hem şowhunly we şadyýan  Gurban baýramyny görkana tebigatyň goýnunda maşgalalar duşuşygyny gurmak bilen belleýäris.

Mümkin boldugyça gelip goşularsyňyz diýen umydymyz bar.

“Içmit”ler, kömür we ojaklar kultur ojagynyň tarapyndan üpjün ediljekdir.

Duşuşyk zamany:  Ýekşenbe, 26.08.2018                              

Sagat:    13-den ........ 19-a çenli

Ýeri:        Blücherpark, Escher Str.50  ,  50739 Köln

Türkmen Kultur Ojagy

Köln, 12.08.2018  

Anjan.Hajy

در تاریخ 14 جولای سالجاری کنفرانس- نشست دوم شورای دمکراسی خواهان ایران در شهر کلن آلمان برگزار شد که نمایندگان ملیت های ساکن ایران منجمله تورکمن ها و نمایندگان گروههای مختلف سیاسی در آن شرکت کردند. یکی از این شرکت کنندگان آقای آنجان نظری درباره این نشست به سایت "تورکمن آزاتلیغی" چنین گزارش داد. (گزارش به زبان تورکمنی می باشد)

گزارش آقای نظری

قبل از هر چیز سازمان های ملیت های غیر فارس باید حق تعیین سرنوشت خلق ها را برسمیت بشناسند و حاضر باشند در چارچوب یک ایران آزاد و دمکراتیک این حق تعیین سرنوشت را در اشکال مختلف خود – بر اساس توافقات – پیاده کنند .

این روزها بحث داغ فدرالیسم همراه با نشستها و کنفرانس های گوناگون در کشورهای مختلف توسط ایرانیان ادامه دارد. امروزه در دنیا رژیم های دیکتاتور و تمرکزگرا محکوم به نابودی اند.

(30 مای/9 خرداد 1358)توركمنصحرادا " ايل گويجى" "خبرنامه توركمن صحرا"، "نشریه کانون زنان مبارز" و "دايخان" يالى قازيات ژورنالار نشير اديليپ باشلاندى. - "مدنى و سياسی اوجاغينگ" هنری بؤلومی  "کانون هنر و فولكلوريك" دؤره ديلدى.

کتابهای منتشر شده

رویدادهای مهم در تاریخ تورکمن

شخصیت های مهم تورکمن

بیاد جانباختگان جنبش ملی تورکمن

 • توماج
  توماج
 • حاج محمد آخوندی
  حاج محمد آخوندی
 • جلیل ارازی
  جلیل ارازی
 • محمد اراز بهنام
  محمد اراز بهنام
 • حکیم شهنازی
  حکیم شهنازی
 • پرویز ایران پور
  پرویز ایران پور
 • سافارگل خالدزاده
  سافارگل خالدزاده
 • نورقلی پور
  نورقلی پور
 • سلیمان محمدی
  سلیمان محمدی
 • حمید یگن محمدی
  حمید یگن محمدی
 • عبدالله قزل
  عبدالله قزل
 • دورت لر
  دورت لر
 • رحمان بردی ندیمی
  رحمان بردی ندیمی
 • بهروز آخوندی
  بهروز آخوندی
 • انین گوگلانی
  انین گوگلانی
 • آرچا بصیری
  آرچا بصیری
 • قربان شفیقی
  قربان شفیقی
 • آتا خانجانی
  آتا خانجانی
 • حمید فرجاد
  حمید فرجاد
 • بهمن ایزدی
  بهمن ایزدی
 • توماجی پور
  توماجی پور
 • خدایبردی پنق
  خدایبردی پنق
 • صوفی زاده
  صوفی زاده
 • حاللی حاللی زاده (آلغیر)
  حاللی حاللی زاده (آلغیر)
 • عبدالرحمان دلاور اینچه برون
  عبدالرحمان دلاور اینچه برون

نظرات کاربران