Zikir 2

جنبش اعتراضی دی‌ماه سال1396 علیه رژیم جمهوری اسلامی نقطه ‌عطفی در تاریخ تحولات اجتماعی چهار دهه‌ی اخیر ایران میباشد.هم اکنون حرکت اکثریت اجزای این جنبش‌های مدنی واز آن جمله جنبش برابری طلبانه اتنیکها درایران رو به پیش دارد وبا سازماندهی اعتراضات مستمر،فزاینده ،پویا و فراگیر وارد فاز نوینی از مبارزه شده اند.

بیانیه اعلام موجودیت «شورای همبستگی تورکمن- ایران»

مردم آزادیخواه ایران!

 ملت ستمدیده تورکمن!

چهار دهه غارت ،اختلاس، فساد و رشوه خواری، دستگیری های فله ای، سرکوب جنبش های مدنی ، ترور، شکنجه ،سنگسار، اعدام زندانیان، تبعیض و ناکارآمدی در مدیریت کشور،تخریب محیط زیست…..بخشی از کارنامه سیاه رژیم جمهوری اسلا می در ایران است.
اعمال ستم بر تمامی شهروندان ، افزون بر آن ستم مضاعف بر ملیتهای غیرفارس در ایران همچنان با شدتی بیش از پیش ادامه داشته ورژیم مانع اصلی در برابر هرگونه پیشرفت و تحول اجتماعی در ایران است.

ملت تورکمن یکی ازملل تشکیل دهنده ایران چند ملیتی می باشد که در طول حیات حاکمیت شوونیستی- مذهبی رژیم حاکم از تمامی حقوق ملی و نیز ابتدایی ترین حقوق شهروندی محروم گشته و در نتیجۀ گنوسیسم فرهنگی و زبانی به پرتگاه نیستی ملی رانده شده است. زبان ملی تورکمن غدغن و تدریس آن ممنوع میباشد. رژیم با تغییر نام شهرها و روستاها به فارسی،و همینطور حتی حق انتخاب نام تورکمنی برای فرزندان خویش را از این ملت سلب کرده است.
تورکمنها با اینکه از لحاظ سیاسی و حقوقی رسما اتباع و شهروندان ایران بشمار میروند، لذا هیچگاه در اداره امور کشور دخالت داده نمی شوند. حتی نمایندگانی که با رأی مردم به مجلس اسلامی راه داده می شوند نیز از همان ابتدا با مانع شرط التزام به ولایت مطلقه فقیه مواجه میگردند و تعهد به اصل امامت شیعه نیز امری در مغایرت کامل با اصول بنیادین مذهب تسنن قرار دارد و پذیرش آن چیزی جز تغییر مذهب برای تورکمن ها نمی باشد.

تورکمن در تورکمنصحرا هیچگونه مالکیتی بر سرزمین خویش و حقی برای حفظ محیط زیست آن ندارد. اگر زمانی رضاشاه تمامی سرزمین تورکمن را غصب و ملت تورکمن را به بیگاری بر روی آن واداشته بود، و محمد رضاشاه نیز تمامی سرزمین تورکمن را ارثیه پدری خود تلقی کرده و اداره املاک پهلوی را بر سرنوشت آن حاکم گردانید، امروز این بنیاد علوی وابسته به ولی فقیه مطلقه رژیم اسلامی استکه خود را مالک مطلق تورکمنصحرا میداند!

کوچ و انتقال سیستماتیک غیر بومیها در مقیاس بزرگ، بویژه از سیستان به تورکمن صحرا و واگذاری بهترین اراضی و بکارگیری آنها در نیروهای امنیتی، نظامی و در ادارات دولتی منطقه جهت برهم زدن ترکیب جمعیت ملی منطقه به زیان تورکمن ها همچنان ادامه دارد. همزمان با آن سیاست اسکان و اختصاص وسیعترین مراتع به دامپروران غیربومی و کوچندگان فصلی و تبدیل آنها به نیروی ذخیره برای برپایی نفاق و جنگ مذهبی در آینده توسط حکومت اسلامی همچنان ادامه دارد.

علاوه بر غصب و غارت بهترین اراضی کشاورزی، رژیم بر منابع طبیعی تورکمن ها نیز دست اندازی می کند. منبع اصلی معیشت روستاییان کرانه دریای خزر در تمامی فصول صید و صیادی می باشد. صیادان تورکمن در تبعیضی آشکار با صیادان گیلان و مازندران قرار گرفته، ممنوعیت صید برای صیادان ما شدیدتر از بقیه می باشد که برای شکستن این ممنوعیت هر ساله چندین نفر از صیادان تورکمن از طرف نیروهای حراست و یگان ویژه دریا کشته و یا معلول میگردند.

منابع طبیعی، جنگل ها، وحوش، ثروتهای کانی و… تورکمن صحرا همانند سرزمینی اشغال شده و بیگانه، از طرف زمامداران جمهوری اسلامی و منصوبین به حکومت در یک کلام کاملأ غارت میشود. جنگل گلستان تورکمن صحرا نه تنها متوالیأ دچار طعمه حریقهای عمدی برای تصاحب زمینهای آن میگردد، بلکه بعنوان اصلیترین منبع مواد خام کارخانه نئوپان سازی نماینده ولی فقیه در منطقه یعنی آخوند نورمفیدی، غارت و به بیشه زاری تبدیل و حیات وحوش و نباتات کمیاب دارویی آن منقرض میگردد.

هزاران هکتار از تالابهای طبیعی سواحل دریای خزر برای پرورش میگو و ماهی به مقامات بلندپایه دولتی و به وابستگان غیر بومی رژیم جمهوری اسلامی واگذار شده و نسل آبزیان خزری و محل اطراق میلیونها پرندۀ مهاجر در این تالابها نابود میشود.

سد سازی بی رویه و غیرعلمی در قسمت علیای رودخانه های گرگان و اترک جهت آبیاری زمینهای غصبی بنیاد علوی و دیگر بنیادهای متعدد رژیم و مقامات بلند پایه دولتی و امنیتی، قسمت سفلای این دو رودخانه را خشک و علاوه بر رسانیدن خسارات بزرگ به دامپروران و کشاورزان تورکمن به از بین رفتن برکه های بزرگی چون «آلما گول»،»آجی گول»، «آلا گول» منجر شده و دیگر دلتایی بنام این دو رودخانه در مصب آنها به دریای خزر که محل تخم ریزی میلیونها میلیون ماهی بوده است، وجود ندارد. در یک کلام رژیم اکوسیستم تورکمن صحرا را بتدریج نابود می کند.

هموطنان گرامی

جنبش اعتراضی دی‌ماه سال1396 علیه رژیم جمهوری اسلامی نقطه ‌عطفی در تاریخ تحولات اجتماعی چهار دهه‌ی اخیر ایران میباشد.هم اکنون حرکت اکثریت اجزای این جنبش‌های مدنی واز آن جمله جنبش برابری طلبانه اتنیکها درایران رو به پیش دارد وبا سازماندهی اعتراضات مستمر،فزاینده ،پویا و فراگیر وارد فاز نوینی از مبارزه شده اند.
بدون تردید پیوند مطالبات جنبش برابری طلبی اتنیکها با مطالبات زنان، دانشجویان، آموزگاران، کارگران، پرستاران، تهیدستان و مالباختگان ، بازنشستگان و دیگر اقشار اجتماعی می تواند نقش مهمی در اعتلای کیفیت تحولات اجتماعی آینده کشورمان ایران ایفا نماید، و از این منظر است که نیروهای مخالف رژیم اسلامی ایران در مسیر تشکیل اتحادهای وسیع تر و کسب حمایت های جهانی و بین المللی حرکت می کنند.

در این بین تشکل های سیاسی منسوب به اتنیک های ایرانی از آن جمله تورکمنها نیز به نوبه خویش فعال می باشند و به منظور استحکام پیوندهای داخلی و حضور پر رنگ در جنبش آزادی طلبانه مردمان ایران تصمیم به ایجاد تشکلی با عنوان «شورای همبستگی تورکمن» – ایران گرفتند تا از این طریق خواست های بنیادی جنبش ملی-دمکراتیک تورکمن را با مشارکت در اتحادها و ائتلاف های وسیع و دمکراتیک مطرح نموده و انعکاس دهند. ما امیدواریم این اقدام مورد حمایت و پشتیبانی سایر فعا لین مدنی و سیاسی، بویژ تورکمنهای ایرانی واقع شود.

1- سازمان(کانون) فرهنگی و سیاسی خلق تورکمن

2- مرکز مطالعات تورکمن

3- حرکت ملی و دموکراتیک تورکمن

4-جمعی از فعالین سیاسی و مدنی تورکمن

20.12.2018

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب مرتبط:

اعلامیه شورای همبستگی تورکمن صحرا: سالگرد اعلام جمهوری تورکمنستان گرامی باد!

بیانیه شورای دموکراسی خواهان ایران در رابطه با سیل ویرانگر مازندران و تورکمن صحرا

بیانیه اتحادیه اروپا بمناسبت روز بین‌المللی رفع تبعیض نژادی 21 مارس 2018

اطلاعیه شورای همبستگی تورکمن: بیاری سیل زدگان بشتابیم!

پیام شادباش شورای همبستگی تورکمن بمناسبت روز جهانی زن!

بیانیه شورای همبستگی تورکمن: اوقو گره ك، حاط گره ك، توركمنچه مكتب گره ك" روز جهانی زبان مادری گرامی باد!

کتابهای منتشر شده

رویدادهای مهم در تاریخ تورکمن

شخصیت های مهم تورکمن

بیاد جانباختگان جنبش ملی تورکمن

 • توماج
  توماج
 • حاج محمد آخوندی
  حاج محمد آخوندی
 • جلیل ارازی
  جلیل ارازی
 • محمد اراز بهنام
  محمد اراز بهنام
 • حکیم شهنازی
  حکیم شهنازی
 • پرویز ایران پور
  پرویز ایران پور
 • سافارگل خالدزاده
  سافارگل خالدزاده
 • نورقلی پور
  نورقلی پور
 • سلیمان محمدی
  سلیمان محمدی
 • حمید یگن محمدی
  حمید یگن محمدی
 • عبدالله قزل
  عبدالله قزل
 • دورت لر
  دورت لر
 • رحمان بردی ندیمی
  رحمان بردی ندیمی
 • بهروز آخوندی
  بهروز آخوندی
 • انین گوگلانی
  انین گوگلانی
 • آرچا بصیری
  آرچا بصیری
 • قربان شفیقی
  قربان شفیقی
 • آتا خانجانی
  آتا خانجانی
 • حمید فرجاد
  حمید فرجاد
 • بهمن ایزدی
  بهمن ایزدی
 • توماجی پور
  توماجی پور
 • خدایبردی پنق
  خدایبردی پنق
 • صوفی زاده
  صوفی زاده
 • حاللی حاللی زاده (آلغیر)
  حاللی حاللی زاده (آلغیر)
 • عبدالرحمان دلاور اینچه برون
  عبدالرحمان دلاور اینچه برون

نظرات کاربران