Saman ot1

   چهارشنبه سورى اگر مستقيما ترجمه شود "چهارشنبه طويى"، جشن چهارشنبه است. " سور/Sür" در توركمنى سرور و شادمانى است "دونيأنى/ دؤورانى ســـورمك dünýäni sürmek"  در گرامر فارسى مضاف اليه قبل از مضاف ميايد يعنى اگر اين نام بفارسى برگردانده شود ميبايستى "سورِ چهارشنبه" ذكر شود نه چهارشنبه سورى كه مضمون توركى "چهارشنبه طويى/ چارشنبه سورى" است را بيان كند. شنبه نيز كلمه­ اى فارسى نيست در عربى بدان «السبط» و در عبرى «شوباط» و در روسی "سوبوتا"  گفته ميشود.

Shirli

«ما معتقدیم که بهترین راه همان دادن حق خودمختاری به خلق ها است منظور ما از خودمختاری تجزیه طلبی نیست.

تاکنون دولت سیاست مشخصی را در مورد مسئله اراضی ارائه نکرده است و با عدم ارائه سیاست ارضی از سوی دولت، مالکان و متنفذان استفاده می کنند

«اینکه تابحال شوراهای ترکمن صحرا از سوی وزیر کشور و دولت به رسمیت شناخته نشده بود به این دلیل است که تاكنون ما هیچگونه تماس مستقیمی با دولت و رهبر انقلاب نداشته ایم و تمام گزارش هائی که به دولت و رهبر انقلاب می رسید، مغرضانه و از طرف غاصبان و مالکان بوده است. اینان سعی دارند که شورا های دهقانی و روستائی ترکمن صحرا را متلاشی ساخته و آنها را تحمیلی جلوه دهند

yer

سرگرد صدری فرمانده گروهان ژاندارمری با ژاندارمهایش به ده میروند و بعد از فحاشی و کتک کاری ده را به گلوله می بندند، مرد ها متواری می شوند و زنها کتک میخورند، چند تن در موقع نان پختن با لگد قنداق تفنگ به داخل تنور سوزان انداخته می شوند. سه نفر از مرد ها را دستگیر کرده، لخت میکنند و آنان را طناب پیچ کرده به درخت می بندند ، سه روز بعد در حالت بیهوشی آنان را از درخت باز کرده و به داخل لجن می اندازند (از آن سه نفر یکی زنده است و جریان را تعریف کرد )، گوسفند ها را سر می برند، ده را غارت میکنند و خانه یکی از دهقانان را تبدیل به پاسگاه میکنند.

محمد فاریابی همدانی به دلال پوست و معروف به محمدلنگ بوده است و زمانی در جیره بندی قندوشكر تقلب کرده و تحت پیگرد قرار گرفته...

fantom

10 مارس 1979 توركمنلرينگ تولغونشلارينا حايـبات آتماق اوچين اسلامى حؤكومت F16 تيـپـلى فانتوم حاربى اوچارلارينى بندرتوركمن، آق قالا و كوممت قاويز شهرلرىنينگ اوْستوندن پس يردن اوچـوردى.

فانتوم1

Bender

در قطعنامه این تظاهرات گسترده که دهها هزارنفرازمردم منطقه در آن شرکت داشتند، رفع ستم ملی و فرهنگی از خلق ترکمن، آموزش کودکان در مدارس ابتدایی به زبان مادری خود، فراهم نمودن امکانات لازم جهت اعتلاء فرهنگ ملی خلق ترکمن، همچنین شناسایی حدود جغرافیایی ترکمن صحرا و اعلام آن بعنوان یک استان مستقل از مازنداران مورد تاکید قرارگرفت

Shirli2

عباس هاشمی که تار و پودش را سیاست شوونیستی درهم تنیده، برای اینکه از قافله توهین کنندگان به ملل غیرفارس عقب نماند، به درهم شکستن شخصیت شیرلی قهرمان، قصه سرایی می کند، زهی خیال و کوشش باطل. اگر عباس ذره ای وجدان می داشت، برای بیان یاد و خاطره یک لیدر، یک شخصیت مبارز نظیر شیرلی می بایست به نحوه مبارزه و نیروی وحدت بخش وی در جامعه تورکمن اشاره می کرد نه این چنین مهملات. اما چون روی این شوونیست ها از سنگ پای قزوین هم سفت و سیاه تر است، خجالت سرشان نمی شود. مگر گفتن خاطره قهرمانی های شیرلی قهرمان کم بود که چنین دروغ هایی را سرهم می کنند.

turkmen

رئیس فدراسیون سوارکاری ایران ترکمن‌ها را «پیژامه‌پوش‌های فقیر سرکش معتاد» خواند

بازیکن تیم ملی فوتبال ایران خواستار پایان نژادپرستی علیه ترکمن‌ها شد

در پی انتشار فایل صوتی از مسعود خلیلی، رئیس فدراسیون سوارکاری ایران که در آن ایران ترکمن‌ها را «عشیره پیژامه‌پوش‌های فقیر سرکش معتاد» خواند، سردار آزمون، بازیکن تیم ملی فوتبال ایران که اصلیتی ترکمنی دارد، خواستار متوقف شدن نژادپرستی علیه اقوام ایرانی شد.

در فایلی که از خلیلی منتشر شد، او گفت که ترکمن‌ها انحصار ورزش سوارکاری را در اختیار خود گرفته و «سرکش» شده‌اند و او خواستار تشکیل گروهی با هدف شکستن انحصار این «فقیرهای معتاد پیژامه‌پوش» است.

 

او سوارکاری را یک ورزش لوکس معرفی کرد و گفت که رئیس‌فدراسیون سوارکاری دنیا، همسر حاکم دبی و دختر ملک حسین، پادشاه سابق اردن است و مانند «پرنسس‌»ها رفتار می‌کند ولی نمایندگان ایران «یک مشت پیژامه‌پوش فقیر» هستند.

رئیس فدراسیون سوارکاری ایران ادعا کرد که ترکمن‌ها به «عشیره سرکش» تبدیل شده‌اند و ترکمن‌ها یا به گفته او «بچه ترکمنی که تا دیروز 5 میلیون تومن پول نداشته» عایدات سرمایه‌گذاری در زمینه اسب سواری را به جای آنکه صرف ارسال فرزندانشان به دانشگاه کنند، صرف اعتیاد و قماربازی می‌کنند.

انتشار این فایل صوتی واکنش‌های انتقادی زیادی در پی داشت. سردار آزمون، مهاجم تیم ملی فوتبال ایران با انتشار مطلبی در صفحه اینستاگرام خود، با تاکید بر اینکه « مردم ما با عشق کنار افغان ها فارس ها ترک ها و بلوچ ها زندگی میکنن »، نوشت: «حرفای نژادپرستانه ی شما در باره ی ترکمن ها نه تنها قلبمون رو درد اورد بلکه دیگر حتی طاقت شنیدن اسمتون رو هم نداریم ، واقعا از رسانه ها ناراحتم چطور ما تو کشوری داریم زندگی میکنیم دینمون اسلام هست و ادعای مسلمان بودن را داریم ولی هر‌ روز شاهد توهین و هزارتا رفتار های نژاد پرستانه رو میبینیم که هیچ واکنشی نشان نمیدین.»

خبرگزاری ایلنا هم گزارش کرد که شهرام غراوی نماینده مردم شرق استان گلستان در مجلس ایران در خصوص اظهارات توهین آمیز اخیر رئیس فدراسیون اسبدوانی کشور در مورد ترکمن ها، شدیدا واکنش نشان داد و تاکید کرد مصرانه موضوع را پیگیری می‌کند. غروی در این خصوص گفته: «بنده فایل صوتی خلیلی رئیس فدراسیون سوارکاری کشور را شنیدم که حاوی الفاظ و کلمات توهین آمیزی بود که شایسته یک نفر مسئول در نظام مقدس جمهوری اسلامی در شرایط کنونی نبود. این امر موجب رنجش خاطر بخش عظیمی از مردم استان به ویژه مردمان شریف ترکمن صحرا که سهم بزرگی در صنعت پرورش اسب دارند. آقای خلیلی ضمن عذرخواهی برای تنویر افکار عمومی توضیخ بدهید که چرا این مسایل عنوان شده و بنده هم مصرانه پیگیر این قضیه خواهم بود.»

hujum5

درد تاریخی ترکمن

  ترکمن، یک درد تاریخی دارد که تا تاریخ را منصفانه نخوانی آن درد را نخواهی شناخت و اگرمنصفانه بخوانی، تازه شناختن، با حس کردن درد، یکی نیست. باید در کنار آنها باشی، در میان آنها باشی، شریک درد آنها باشی تا چیزی حس کنی که وحشت انگیز است.

yoris1

اعدام توماج و چند تن از رهبران کانون فرهنگی سیاسی خلق ترکمن در ترکمن صحرا در اولین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را آغاز ماشین کشتاری خواند که تاکنون ادامه داشته است. توماج و سه نفر دیگر از رهبران ترکمن پس از شکنجه‏ های وحشیانه در ۲۹ بهمن ۱۳۵۸ اعدام و جسدشان در ۱۲۵کیلومتری جاده بجنورد در زیر یک پل رها شد. اعدامی که ابتدا با تکذیب دخالت نیروهای حکومتی روبرو شد اما سال ها بعد صادق خلخالی در مجلس اعلام کرد که به دستور او و توسط نیروهای سپاه انجام شده است.

uwkydepe

در تاریخ بیستم شهریور 1384 حدود سیصد نفر از نیروهای انتظامی و یگان ویژه سرکوب رژیم ج. اسلامی به منظور درهم شکستن مقاومت مردم در برابر غاصبین اراضی شان به روستا گسیل شدند. شلیک گاز اشک آور، ضرب و شتم بوسیله باتوم و سپس تیراندازی...ولی هیچیک از آنها نتوانست مقاومت قهرمانانه مردم اوقی دپه را درهم بشکند. مزدوران رژیم مذبوحانه عقب نشستند ولی برای 30 نفر از مردم روستا پرونده سازی کرده به شکنجه گاه و زندان فرستادند.

int

در این بخش به علل تشتت و پراکندگی در صف فعالین تورکمن و نحوه غلبه بر آن و همچنین مکانیسم های همکاری تشکل های تورکمنی با جنبش سراسری مورد بحث و مداقه قرار میگیرد.

Init1

بمناسبت 40-مین سالگرد انقلاب مردم ایران و تأثیر این انقلاب بر روند سیاسی-اجتماعی تورکمنصحرا مرکز مطالعات تورکمن، از فعالین سیاسی تورکمن آقایان جوما بورش و یوسف کر برای شرکت در میزگرد این هفته دعوت بعمل آورد که بخش اول این میزگرد را باهم می بینیم.

urs

در ترکمن صحرا نیز بعد از انقلاب، مطالبات قومی با خشونت دولت مرکزی پاسخ داده شد. آیت الله خمینی برای مقابله با شوراهای خلق ترکمن چنین دستوری صادر کرد: ««به مسلمين واجب است که آنها را دفع کنند ولو به قتل آنها منجر بشود و هر کسی پایداری کند ثواب دارد و هر کسی کشته شود ثواب شهید دارد. این اشرار اگر دست از شرارتشان برندارند ما با آنها معامله دیگری خواهیم کرد».(صحیفه نور - جلد ۶- صفحات ۹-۸ )

dd

امروز 27 ژانویه پدر، دوست گرامی مان جناب احمد علاقی وفات کرد. بدینوسیله برای احمد آقا و خانواده ایشان آرزوی صبر می کنیم. برای مرحوم جنت مکان آرزو می کنیم. یاتان یری یاغتی جایی جنت دن بولسون

 

کتابهای منتشر شده

آمار بازدید کنندگان

بازدید امروز : 420
بازدید دیروز : 782
بازدید هفته :2576
بازدید ماه :12768
بازدید کل :153998

شخصیت های مهم تورکمن

بیاد جانباختگان جنبش ملی تورکمن

 • توماج
  توماج
 • حاج محمد آخوندی
  حاج محمد آخوندی
 • جلیل ارازی
  جلیل ارازی
 • محمد اراز بهنام
  محمد اراز بهنام
 • حکیم شهنازی
  حکیم شهنازی
 • پرویز ایران پور
  پرویز ایران پور
 • سافارگل خالدزاده
  سافارگل خالدزاده
 • نورقلی پور
  نورقلی پور
 • سلیمان محمدی
  سلیمان محمدی
 • حمید یگن محمدی
  حمید یگن محمدی
 • عبدالله قزل
  عبدالله قزل
 • دورت لر
  دورت لر
 • رحمان بردی ندیمی
  رحمان بردی ندیمی
 • بهروز آخوندی
  بهروز آخوندی
 • انین گوگلانی
  انین گوگلانی
 • آرچا بصیری
  آرچا بصیری
 • قربان شفیقی
  قربان شفیقی
 • آتا خانجانی
  آتا خانجانی
 • حمید فرجاد
  حمید فرجاد
 • بهمن ایزدی
  بهمن ایزدی
 • توماجی پور
  توماجی پور
 • خدایبردی پنق
  خدایبردی پنق
 • صوفی زاده
  صوفی زاده
 • حاللی حاللی زاده (آلغیر)
  حاللی حاللی زاده (آلغیر)
 • عبدالرحمان دلاور اینچه برون
  عبدالرحمان دلاور اینچه برون

نظرات کاربران