روحا

رئیس قوه اجرائیه رژیم به حساسیت منطقه، خواست های در دل نهفته و عملی شنده، غارت ثروت های ملی شان، خوار و هیچ شمردن این ملت توسط حاکمان مرکز نشین بخوبی آگاه است به همین جهت برای بررسی دقیق این حساسیت وزیر اطلاعات و امنیت رژیم سیدمحمود علوی را نیز با خود به منطقه آورد تا وی به همراه فرماندار ویژه گنبد نقشه سرکوبی های آینده را طرح ریزی کنند.

Berazende

او عاشق مردم و طبيعت سرزمينش بود. به اين علّت نيز شعرهايش ساده و عامه‌فهم بود. در اشعاري مانند گلالك، آت‌اوغلان، گلّجه كه بصورت ترانه در برنامه‌هاي كودك و نوجوانان تركمني راديو گرگان پخش مي‌شد، شنونده را بخاطر واقعي بودن مفاهيم آن، شيفته‌اش مي‌كرد.

یوسف قرینحیک

"...حتی در مواردی که نشانه های قاچاق نیز وجود نداشت، برای زهر چشم گرفتن و مقاصد دیگر اعمال می شد، فحاشی، بیدار کردن صیادان در نیمه های شب و وادار کردنشان به غذا پختن، لخت کردن و دواندن دسته جمعی صیادان در گل و لای کنار ساحل تا نزدیکی های صبح، كتك زدن، سینه خیز بردن و... از موارد عادی آزار افراد گارد ساحلی ناحیه ۴ شیلات بوده است، اعمالی که مأموران گارد ساحلی به تلافی مقاومت افراد یا بعد از دستگیری جنس قاچاق غیرمجاز انجام می دادند گاه منجر به نقص عضو با موارد غیرانسانی دیگر میشد (صیادان برای اثبات این مدعا اشاره می کردند به قتل مشكوك «اخی قلیچ نیازی» در کومه اش، بریدن بینی «باپش تاتار» با سرنیزه و وضع اسف بار «امین کلته» که بر اثر شکنجه مداوم چندین ساعته در پاسگاه فلزی دچار اختلال مشاعر شده است و حالا ناتوان و عاجز از هر کاری، به امان خدا رها شده، در حالی که گناهش فقط ایستادگی در مقابل كتك و ناسزاهای افرادگارد ساحلی بود که نتوانسته بودند آثار جرمی دال بر صید قاچاق به دست آورند..."

ref

دو روز قبل از برگزاری رفراندوم قانون اساسی جمهوری اسلامی رادیو بی بی سی پیشگوئی کرد که ترکمن ها و بلوچ ها رفراندوم را تحریم خواهند کرد. روزنامه جمهوری اسلامی 19 آذر 1358

پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ و همه‌پرسی نظام جمهوری اسلامی در ۱۲ فروردین ۱۳۵۸، انتخابات برای مجلس خبرگان تهیه قانون اساسی در تابستان برگزار شد. در این انتخابات با اینکه نمایندگان تورکمن توماج و مختوم آرای کافی کسب کردند ولی بدلیل تقلبات مانع از ورود آنان به مجلس خبرگان گردید و بجای آنها آخوند نورمفیدی از گرگان راهی مجلس شد. خبرگان پس از چند ماه بحث و نظر و رای‌گیری، پیش‌نویس قانون اساسی را آماده کردند. همه‌پرسی قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در ۱۱ و ۱۲ آذر ۱۳۵۸ برگزار شد. چون این قانون اساسی مغایر با حقوق ملی تورکمن ها بود، کانون فرهنگی و سیاسی شرکت در رفراندوم تأئید قانون اساسی را تحریم کرد.

yegan shilat

درحالیکه شکارچیان غیرمجاز ولاغوزی، بندرگزی و غیره سراسر سواحل تورکمن را حتی تا آلاگول با تفنگهای حتی جنگی می تارند، حتی شکارچیان وحشی با کلاشینکف به شکار محیط بانانی چون باش قره ها یورش می برند، صدایی از این سرهنگ نماها در نمی آید. چرا که زورشان فقط به صیادان بی نوای تورکمن می رسد. اینان بی شک به سرنوشت سروان حامد جلاد دچار خواهند شد!

 لشکربلوکی جانشین فرمانده یگان حفاظت شیلات استان گلستان گفت:نیروهای یگان حفاظت شیلات گلستان در عملیاتی دریایی با 2 فروند شناور گلف به پاکسازی دریا و جلوگیری از صید غیرمجاز در منطقه تک کومه چالاشت پرداختند.

esirler

 "مؤمن بولان بو ایشه گریان،          باغری پارا- پارا، یورِک قان

اسیرینگ ایلرسی باریپدیر تهران،    قایراسی دولوپدیر خیوا سیدی."     ذلیلی

   یکی از سیاست های ظالمانه حکومت قاجار علیه تورکمن ها،- تورکمن هایی که از جان و دل در به سلطنت رسیدن آنها کمک کردند- کشتار وسیع، حمله وحشیانه، قشونکشی و بالاخره تبعید به شهرهای مختلف بود. این سیاست از زمان آقامحمدخان قاجار شروع و تا اواخر این سلسله ادامه داشت. تورکمن های تعبید شده به تهران، بالاخره پس از سالها آوارگی توانستند در نقطه ای گرد آمده، برای خود روستائی را تشکیل دادند که اکنون هامسین یا "تورکمن ده" نامیده می شود.

iki gerçek

اخیرا عکس دو جانباخته راه آزادی خلقمان شهدا حاللی حاللی زاده(آلغیر) و عبدالرحمان دلاور اینچه برون به مرکز مطالعات رسید. از ارسال کنندگان این اسناد ذیقیمت تشکرده کرده امیدوارم درباره زندگی و مبارزه شهید اینچه برون اطلاعات جامع تری بدستمان برسد.

Kuren mekdep

بنابه اعتراف مقامات رسمی استان گلستان و نماینده تورکمن های از شهرستان گنبدقابوس، ترک تحصیل دانش آموزان تورکمن در مناطق مرزی بویژه در حوتدن و کورن سیر صعودی دارد. که علت آن را در:

5943 481971181871160 1524788419 n

دیروز دولتهای روس و انگلیس و ایران سرزمین تورکمن را دوپارچه کردند و امروز سایت هایی نظیر "ترکمن سسی" با مطرح کردن ویژگی های طایفه ای، قصد چندپاره کردن زبان و فرهنگی ملی  مان را دارند.

سایت "ترکمن سسی"عمدا با مطرح کردن سئوال: ترویج زبان ترکمنستانی با لهجه تکه  قصد جلوگیری از تلاش جوانان دلسوز که با امکانات شخصی خود به تدریس زبان تورکمنی مشغولند، دارد و سعی در تخریب روحیه ملی دارد. گویا زبان تورکمنستانی یک زبان بیگانه است و نباید در تورکمن صحرا رواج یابد. 

آخوند میرابی فرق بین رسم الخط و زبان را نمی داند.  آخوند حافظ یلمه اختلاف طایفه ای و زبان یموتی!! را پیش می کشد.

آخمدن احمر: زبان ترکمن های ایران برخی از کلمات فارسی را دارد اما باز هم اصالت آن از زبان ترکمنستانی بیشتر است.

yer

شهرک کشاورزی ۶ هزار هکتاری در گلستان ایجاد می شودکلیات اجرای این طرح مورد موافقت قرار گرفته و مقرر شد با همکاری استانداری و دستگاه‌های مرتبط بستر کار فراهم شود تا با ورود سرمایه‌گذار یا سرمایه‌گذاران این طرح عملیاتی شود. مدل سرمایه‌گذاری این طرح را استفاده از ظرفیت بخش‌های تعاونی، خصوصی، نیمه خصوصی و سرمایه‌گذاران خارجی دانست

خالدنبی آنتن

گورستان و محوطه تاریخی خالدنبی که هربار به نوعی مورد دست درازی قرار می گیرد این‌بار به بهانه ایجاد امکانات برای رفاه گردشگران، در آن دکل چهل متری مخابراتی آن هم در بالاترین نقطه محوطه نصب شده است تا مسافران از اینترنت پرسرعت در این منطقه بهره ببرند.

SturgeonTurkmarket

پنج گونه از ماهیان خاویاری ممتاز جهان از جمله فیل ماهی (بلوگا)، تاس ماهی(قره برون)، تاس ماهی(چالباش روس)، شیپ و اوزون برون (دراکول) در دریای خزر زندگی می کنند که اکنون در فهرست گونه ‌های به ‌شدت در معرض خطر انقراض قرار دارند.

Gurgen radio1

 رادیو گرگان در سال 1335 ، با قدرت 10 کیلو وات در شهر گرگان تأسیس گردید. محل استقرار این رادیو در اداره پست و تالار فرهنگ و هنر آنزمان بوده است. از آن پس این اداره، اداره اطلاعات و رادیو نامیده شد.

روستای قره 1352کیله

دانش آموزان روستای قره کیله (کومیش دفه) در "کلاس" درس. 1350

merkez islami

سهاب/ بنابر اسنادی با طبقه بندی "سری" که به دست سازمان سهاب رسیده است مرکز بزرگ اسلامی شمال کشور برای کنترل و تضعیف اهل سنت برنامه های مختلفی پیاده کرده است.

این سند مربوط به سال ۱۳۶۶ است که نفوذ میان اهل سنت گلستان و مخصوصا ترکمن صحرا را مورد هدف قرار داده است.

در 25 تیرماه 1358 نخستین جشن گندم شورایی در زادگاه شیرلی قهرمان- یولما سالیان برگزار شد. ما این خجسته سالروز را گرامی می داریم.

بخشی از مراسم نخستین جشن گندم- از "حرف بزن ترکمن"

کتابهای منتشر شده

آمار بازدید کنندگان

بازدید امروز : 308
بازدید دیروز : 226
بازدید هفته :4175
بازدید ماه :10448
بازدید کل :113110

شخصیت های مهم تورکمن

بیاد جانباختگان جنبش ملی تورکمن

 • توماج
  توماج
 • حاج محمد آخوندی
  حاج محمد آخوندی
 • جلیل ارازی
  جلیل ارازی
 • محمد اراز بهنام
  محمد اراز بهنام
 • حکیم شهنازی
  حکیم شهنازی
 • پرویز ایران پور
  پرویز ایران پور
 • سافارگل خالدزاده
  سافارگل خالدزاده
 • نورقلی پور
  نورقلی پور
 • سلیمان محمدی
  سلیمان محمدی
 • حمید یگن محمدی
  حمید یگن محمدی
 • عبدالله قزل
  عبدالله قزل
 • دورت لر
  دورت لر
 • رحمان بردی ندیمی
  رحمان بردی ندیمی
 • بهروز آخوندی
  بهروز آخوندی
 • انین گوگلانی
  انین گوگلانی
 • آرچا بصیری
  آرچا بصیری
 • قربان شفیقی
  قربان شفیقی
 • آتا خانجانی
  آتا خانجانی
 • حمید فرجاد
  حمید فرجاد
 • بهمن ایزدی
  بهمن ایزدی
 • توماجی پور
  توماجی پور
 • خدایبردی پنق
  خدایبردی پنق
 • صوفی زاده
  صوفی زاده
 • حاللی حاللی زاده (آلغیر)
  حاللی حاللی زاده (آلغیر)
 • عبدالرحمان دلاور اینچه برون
  عبدالرحمان دلاور اینچه برون