5943 481971181871160 1524788419 n

تاکید رهبر جمهوری اسلامی به یادگیری زبان فارسی، اما نگفته است در صورتی که نوآموز زبان فارسی را بلد نباشد و در تست بسندگی زبان فارسی رد شود، با آن‌ها چه گونه برخورد خواهد شد.

shehid

در سال 1366 شش نفر فعالین تورکمن دستگیر و از میان آنها موسی و مصطفی خدمت کن و عبدی دلاور اعدام و از سرنوشت سه نفر دیگر تابه امروز اطلاعی در دست نیست.

مصطفی خدمتکن 30 ساله. از  اعضای کانون فرهنگی- سیاسی خلق تورکمن---موسی خدمتکن. سوم مرداد 1367. موقع دستگیری 17 ساله بود. از اعضای کانون فرهنگی- سیاسی خلق تورکمن

عبدالرحمان(عبدی) دلاور اینچه برون. از اعضای کانون فرهنگی- سیاسی خلق تورکمن---حسن وزیری تورکمن (فرزند صوفی کل). از اعضای کانون فرهنگی- سیاسی خلق تورکمن

çaga

پدرومادری که درایران زندگی میکنند وبه کودکِ خود، پیش ازدبستان، فارسی نمی آموزند یا اجازه نمیدهند که بیاموزد، صلاحیت نگهداری فرزند (خود را) ندارند وباید برایِ نجاتِ فرزندان ایران، ازایشان(مادران وپدرانشان) سَلب حضانت شود.(حضانت: حق یا تکلیف درنگهداری وسر- پرستی کودک است)

1 mayis

اول ماه مه

نفرین به رنج و بندگی
نفرین به جور بی شمار
ما را ببین چه لاله ها مانده ست از این روزگار
دیری نمی پاید این ظلم آشکار
کارگر کارگر
اول ماه مه روز توست
کارگر کارگر
اول ماه مه روز توست
شادیِ جوشان توده
روان به راه پر شکوه انقلاب.
سرزند از خورشید سرخ
از فراز کوه سربه دار
گل دهد باغ انقلاب
از دل این جنگ آزگار
به زودی فرا رسد
صبح این شام تار
کارگر کارگر
اول ماه مه روز توست
شادی جوشان توده
روان به راه پرشکوه انقلاب.
سوگند به خون لاله ها
سوگند به رزم پاک ما
که تا رنج و غم باقی ست
سکوتی در ره ما نیست
همه عالم فرا گیرد
صدایی که نمی میرد
می رسد می رسد
روز پیروزی کارگر
شادی جوشان توده
روان به راه پرشکوه انقلاب.

günlerin bugün getirdiği baskı zulüm ve kandır
ancak bu böyle gitmez sömürü devam etmez
yepyeni bir hayat gelir bizde ve her yerde

1 mayıs 1 mayıs işçinin emekçinin bayramı
devrimin şanlı yolunda ilerleyen halkların bayramı

yepyeni bir güneş doğar dağların doruklarından
mutlu bir hayat filizlenir kavganın ufuklarından
yurdumun mutlu günleri mutlak gelen gündedir

1 mayıs 1 mayıs işçinin emekçinin bayramı
devrimin şanlı yolunda ilerleyen halkların bayramı

vermeyin insana izin kanması ve susması için
hakkını alması için kitleyi bilinçlendirin
bizlerin ellerindedir gelen ışıklı günler

1 mayıs 1 mayıs işçinin emekçinin bayramı
devrimin şanlı yolunda ilerleyen halkların bayramı

ulusların gürleyen sesi yeri göğü sarsıyor
halkların nasırlı yumruğu balyoz gibi patlıyor
devrimin şanlı dalgası dünyamızı kaplıyor

gün gelir gün gelir zorbalar kalmaz gider
devrimin şanlı yolunda bir kağıt gibi erir gider

zeyneb

هفته نامه معروف فرانسوی لوپوئن در تازه ترین شماره خود با " زینب الرازویی" روزنامه نگار و کاریکاتوریست سابق نشریه طنز "شارلی هبدو" گفتگو کرده است." زینب الرازویی" زنی که در اسلام گرایان ترس ایجاد می کند،

Turkey

حزب حاکم ترکیه در انتخابات شوراها این کشور در رقابتی نزدیک با حزب جمهوری‌خواه خلق، مهمترین حزب مخالف دولت در برخی از شهرهای مهم از جمله آنکارا، استانبول و ازمیر شکست خورده است.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه که حزبش نتوانست دوباره کنترل شهر آنکارا را در اختیار بگیرد با پذیرفتن شکست حزب عدالت و توسعه گفت: "اگر نقصی بوده، وظیفه ماست که تصحیح و جبرانش کنیم."

به گفته رسانه‌های ترکیه منصور یواش، نامزد حزب جمهوری خواه خلق برای شهرداری آنکارا، پایتخت ترکیه در مقابل نامزد حزب عدالت و توسعه به رهبری آقای اردوغان پیروز شده است. در استانبول نیز اکرم امام اوغلو نیز بر رقیب اش بن علی ییلدیریم پیروز شد.

این نخستین بار در ربع قرن گذشته است که نامزد اسلام‌گرایان در انتخابات شهرداری ها در آنکارا شکست می‌خورد. شهرداری آنکارا در ۲۵ سال گذشته در اختیار حزب عدالت و توسعه و همفکرانش بوده است.

این انتخابات شوراها با توجه به نارضایتی‌ها نسبت به وضعیت اقتصادی ترکیه به نوعی همه‌پرسی برای محبوبیت آقای اردوغان محسوب می‎شد.

بیش از ۵۷ میلیون نفر برای شرکت در این انتخابات ثبت‌نام کرده بودند.

discrimination

بیانیه فدریکا موگرینی، نماینده عالی‌رتبه، از سوی اتحادیه اروپا به‌مناسبت روز بین‌المللی رفع تبعیض

تمام ابنای بشر آزاد زاده شده‌اند و   صرف‌نظر از خاستگاه، قومیت و مذهبشان، در حرمت و حقوق با هم برابرند.

 اتحادیه اروپا به مناسبت روز بین‌المللی رفع تبعیض نژادی، مجدداً بر تعهد راسخ خود به ارزش‌های وحدت و همزیستی و مبارزه علیه نژادپرستی، تبعیض، بیگانه‌هراسی و محرومیت در تمام اشکال خود در داخل و خارج از مرزهایمان تأکید کرد.

مظاهر تبعیض، نفرت و تعصب، هنوز در بسیاری از کشورهای سرتاسر جهان باعث بروز مناقشه‌هایی می‌شود که افراد را مجبور به فرار می‌کند و باعث ایجاد رنج غیرقابل تحملی برای انسان می‌گردد.  و این مسئله در اتحادیه اروپا نیز در حال افزایش است. 

جامعه‌ای که در آن حقوق بشر برای همه افراد تأمین نمی‌شود، آسیب‌پذیرتر است و انعطاف‌پذیری کمتری دارد و بیشتر در معرض مناقشه‌ها قرار می‌گیرد.

 اتحادیه اروپا در حال پیشبرد تأیید جهانی و اجرای کامل کنوانسیون بین‌المللی درخصوص رفع همه اَشکال تبعیض نژادی (بنیادی جهانی برای جلوگیری و ریشه کن کردن نژادپرستی و تبعیض) است.

در اتحادیه اروپا، گروهی سطح بالا درزمینه مبارزه با نژادپرستی، بیگانه‌هراسی و سایر اشکال تعصب، اصول راهنمایی را تألیف کرده است که آموز‌ش‌هایی را در مورد جرایم نفرت‌محور به نیروهای امنیتی و مسئولان عدالت کیفری ارائه می‌دهد و قربانیان جرایم نفرت‌محور را از نحوه دسترسی به عدالت، حمایت و حفاظت آگاه می‌سازد. این امر به توسعه راهنمایی‌های بیشتر درخصوص ارتقای ثبت جرایم نفرت‌محور توسط مقامات امنیتی که هم‌اکنون در چندین کشور عضو مورد آزمایش قرار گرفته است کمک کرد. اما این اولین و مهمترین مبارزه فرهنگی است.

حمایت از کشورهای متحد و جامعه مدنی در زمینه جلوگیری و مقابله با نژادپرستی و تعصب نیز یکی از اصول هدایت‌کننده اقدامات خارجی اتحادیه اروپا است. اتحادیه اروپا با ارائه کمک‌های مالی به جامعه مدنی در سراسر جهان از مقابله با تبعیض نژادی، بیگانه‌هراسی و تعصب حمایت می‌کند. مثلاً، پروژه‌هایی را در رواندا اجرا کرده‌اند که هدف آنها ارتقای  نظام عدالت کیفری از طریق آموزش حقوق بشر و ارائه کمک‌های حقوقی است. در سریلانکا، با ارتقاء کیفیت و دسترسی به خدمات حقوقی در استان‌های شرقی و شمالی از تقویت آزادی‌ها و حقوق اساسی در این مناطق حمایت می‌شود.

درحالی‌که سال جاری هفتادمین  سالگرد اعلامیه جهانی حقوق بشر است، اتحادیه اروپا بیش از هر زمان دیگری در جهت جهانی‌سازی ارزش‌های اساسی این اعلامیه تلاش می‌کند و در راستای تحقق این مهم با تمام کشورهای متحد ما، سازمان‌های محلی و بین‌المللی، موسسه‌های ملی حقوق بشر (NHRIs)، جامعه مدنی و مدافعان حقوق بشر در جهت رفع تبعیض نژادی همکاری می‌کند. اتحادیه اروپا تا زمان ریشه‌کن کردن تبعیض، نفرت و خشونت در همه دنیا به کار خود ادامه خواهد داد.

hazar

چند روز پس از انتشار خبر برکناری معاون سازمان حفاظت محیط زیست به دلیل مخالفتش با طرح «انتقال آب خزر به سمنان»، یک نماینده مجلس از تصویب این طرح در مجلس خبر داده و به بحث‌ها بر سر طرحی که مورد علاقه ویژه رئیس جمهور زاده سمنان است دامن زده است.

احمد همتی، نماینده سمنان در مجلس شورای اسلامی، روز شنبه ۱۱ اسفند به خبرگزاری فارس گفت که در جریان بررسی لایحه بودجه، طرح انتقال آب دریای خزر به استان سمنان نیز با ۸۱ درصد رأی نمایندگان تصویب شده است.

اما این خبر بلافاصله از سوی یک نماینده دیگر تکذیب شد.

علی ادیانی، نماینده قائم‌شهر، به خبرگزاری تسنیم گفت: این خبر کاملا دروغ و کذب محض است و مجلس در روز شنبه اصلا چنین دستور و مصوبه‌ای نداشت.

کشمکش بین نمایندگان دو استان سمنان و مازندران بر سر این طرح از مدت‌ها پیش در مجلس شورای اسلامی جریان داشته و علی ادیانی آن را «طرحی بحث‌برانگیز خوانده که باعث بروز تنش بین استان‌های شمالی و سمنان شده است.»

نمایندگان استان‌های شمالی ایران به‌شدت با این طرح مخالف‌اند و چهارشنبه گذشته خواستار کنار گذاشته شدن بند مربوطه در لایحه بودجه و ممنوعیت انتقال آب از خزر به فلات مرکزی شده بودند.

اما نمایندگان سمنان پشت‌گرم به حمایت حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، از این طرح هستند.

با سخنرانی روحانی «دریای خزر بیهوش شد»

با اینکه طرح انتقال آب خزر به سمنان از بیش از دو دهه پیش مطرح بوده، از نیمه آذر امسال و با سخنرانی حسن روحانی در شاهرود جدی شد.

آقای روحانی در آن سخنرانی بر قطعی بودن اجرای این طرح تأکید کرده بود.

مخالفت با این وعده روحانی همچنان ادامه دارد و در تازه‌ترین مورد، قاسم احمدی لاشکی، نماینده نوشهر و چالوس، روز یکشنبه ۱۲ اسفند در نطق خود در مجلس گفت: «آقای رئیس جمهور! با این طرح و سخنرانی خود در میان مردم سمنان، دریای خزر بیهوش شد».

به گزارش ایسنا، آقای احمدی با اشاره به اینکه «با ۵ میلیارد تومان پروژه‌ ۱۳ هزار میلیاردی را به مردم وعده می‌دهید» گفت: «مردم عاشق طبیعت اجازه نمی‌دهند خواب آنهایی که می‌خواهند خزر خشک شود تعبیر شود».

یک برکناری خبرساز

رسانه‌های ایران روز شنبه، ۱۱ اسفند، گزارش دادند که پروین فرشچی، معاون محیط زیست دریایی، «به دلیل مخالفت‌اش با طرح انتقال آب خزر به سمنان»، به دستور عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران برکنار شده است.

عیسی کلانتری در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا دلیل ذکرشده را تکذیب کرد و گفت که از حدود یک سال پیش قصد برکناری او را داشته است.

با این حال خانم فرشچی روز یکشنبه در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، درباره دلیل برکناری‌اش ابراز بی‌اطلاعی کرد اما گفت: «نظر تخصصی من این است که انتقال آب دریای خزر به سمنان تصمیم درستی نیست ... انتقال بین‌حوزه‌ای آب به دلایل محیط زیستی، اقتصادی و اجتماعی درست نیست».

خبرگزاری تسنیم این مصاحبه را با عنوان «آیا مخالفت با انتقال آب خزر به سمنان به قیمت عزل مسئولان مخالف تمام می‌شود؟» منتشر کرده است.

پروین فرشچی همچنین در این مصاحبه گفته است: «۲۰ سال درس نخوانده‌ام و کسب تجربه نکرده‌ام که چیزی خلاف نظر تخصصی خودم بگویم».

«فاجعه‌ای بزرگ‌تر از انفجار اتمی»

پروین فرشچی تنها کارشناسی نیست که درباره مخاطرات طرح انتقال آب خزر به سمنان هشدار داده است.

پیش از او شمار زیادی از کارشناسان زیست محیطی و مدیریت منابع آب هشدارهایی مشابه داده‌اند.

«شبکه تشکل‌های محیط زیست و منابع طبیعی مازندران» در بیانیه‌ای که ۲۹ بهمن و در پایان نشستی در تهران منتشر کرد، نسبت به طرحی که «به منافع ملی و آیندگان بی‌توجه است» و «مدیریت پایدار را به سخره گرفته است» هشدار داد.

یکی از بندهای این بیانیه کارنامه مدیریت آب در طول شش تا هفت دهه گذشته را غیردرخشان خوانده و از جمله به نمونه‌هایی همچون دریاچه ارومیه، شور شدن آب‌های شیرین زاگرس در پشت سد گتوند، خشک شدن دریاچه هامون، خالی شدن سفره‌های زیرزمینی از آب و ایجاد فروچاله‌ها و تسریع بیابان‌زایی، زاینده‌رود و خشک‌شدن نیمی از دشت‌های کشور اشاره شده است.

شمار دیگری از کارشناسان نیز در نشستی که اوایل بهمن با عنوان «بررسی انتقال آب مازندران به سمنان» برگزار شد، دلایل مخالفت خود را با این طرح تشریح کردند.

از جمله محمد درویش، عضو هیأت علمی مؤسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع، گفت: «در طرح انتقال آب خزر به سمنان میلیاردها پول خرج می‌کنیم تا کیفیت زندگی مردم را پایین بیاوریم؛ این فاجعه‌ بزرگ‌تر از انفجار اتمی است».

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای درویش در توضیح یکی از دلایل مخالفت‌اش گفت: «اگر آب را برداریم و پسماند شور آن را برگردانیم، روی بوم‌سازگان دریای کاسپین [خزر] اثر خواهد داشت و با این کار، به دیگر کشورها چراغ سبز نشان می‌دهیم».

از دیگر دلایلی که این کارشناس و همچنین سایر کارشناسان در تبیین مخالفت خود با طرح انتقال آب خزر به سمنان ارائه کرده‌اند، از جمله می‌توان به این موارد اشاره کرد: آسیب جدی و حتی خشک شدن بخش‌هایی از جنگل‌های هیرکانی، آلودگی بیشتر در دریای خزر و در خطر قرار گرفتن صیادی، نادیده گرفته شدن آمایش سرزمین، پیامدهای خطرناک بارگذاری جمعیتی در مبدأ و مقصد انتقال (که معمولا در سایر طرح‌های مربوط به انتقال آب بین حوزه‌ای نیز دیده می‌شود) و مشکلات حقوقی با سایر کشورهای حاشیه خزر.

منتقدان همچنین با اشاره به سابقه مدیر جدیدی که جایگزین پروین فرشچی شده از آینده طرح خزر سمنان ابراز نگرانی کرده‌اند.

بنابر حکم جدید رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، احمدرضا لاهیجان‌زاده جانشین خانم فرشچی در معاونت زیست دریایی شده است.

لاهیجان‌زاده مدت‌ها مدیریت حفاظت محیط زیست استان خوزستان را برعهده داشت و به باور منتقدان، خشک شدن تالاب هورالعظیم از جمله به دلیل مدیریت او بود.

موافقان چه می‌گویند؟

استان سمنان همچون شمار دیگری از استان‌های ایران در سال‌های اخیر با خشکسالی شدید دست و پنجه نرم می‌کند و به نوشته خبرگزاری مهر، شمار زیادی از روستاهایش، «حتی روستاهای جنوب بیارجمند که زمانی قطب کشاورزی بود»، خالی از سکنه شده است.

مسئولان و کارشناسان این استان با اشاره به این خشکسالی شدید و نیاز به منابع آب، به دلایل دیگری نیز اشاره می‌کنند که از آن جمله می‌توان به اینها اشاره کرد: ایران تنها کشور حاشیه خزر است که چندان از آب این دریا استفاده نمی‌کند، نگرانی‌های زیست محیطی اغراق‌آمیز بیان می‌شود و از حجم دریای خزر کاسته نخواهد شد، مقدار برداشت آب برای مرکز ایران آن‌قدر نیست که فعالان محیط زیست اظهار نگرانی کنند.

حسن روحانی آذرماه امسال دلایل مخالفان را «بهانه‌های جزئی و نادرست» توصیف کرد و آنها را «گرفتاران مقاله‌هایی» خواند که «برای عدم توسعه ما» نوشته شده‌اند.

FARDA

Hazar

صدای اعتراضی از نمایندگان تورکمن در مجلس شنیده نمی شود و مردم تورکمن به عمق فاجعه پی نمی برند!

در صورت انتقال آب خزر به فلات مرکزی ایران اقتصاد محیط زیست شمال کشور به مخاطره خواهد افتاد، خزر یک دریاچه ی بسته بوده و هرگونه دستکاری و برداشت آب باعث تغییر اکوسیستم منطقه خواهد شد.

بسیاری از مشاغل شمالی‌ها مانند صید و صیادی که متصل به فعالیت‌های بندری است با انتقال آب دریا خزر از بین خواهد رفت و حیاط اجتماعی و اقتصادی و زیست محیطی مردم شمال و حتی سایر موجودات به مخاطره خواهد افتاد و در شرایطی قرار خواهیم گرفت که شاید بتوان این فاجعه را شبیه فاجعه خشک‌شدن ارومیه تشبیه کرد.

532178

جواد حسینی‌کیا، جمعه 28 دسامبر در گفت‌وگو با ایسنا درباره تعیین یک روز در تقویم سالانه ایران برای حضور مردم با لباس‌های محلی و برگزاری بازارهای محلی برای ارائه محصولات فرهنگی – قومی گفت: «ایران از قومیت‌ها و مذاهب متنوعی تشکیل شده که همه آن‌ها در کنار یکدیگر زندگی می کنند. اقوام مختلف و مذاهب گوناگون، شیعه و سنی و غیرمسلمانان هر کدام آداب و سنن زندگی خود را دارند».

aus

خبرگزاری فارس خبر بازداشت شماری از افراد در "حوزه کنترل جمعیت منتشر کرد

 ایران تابعیت دوم را به رسمیت نمی‌شناسد و اگر استرالیایی‌های ایرانی‌تبار در ایران بازداشت شوند، سفارت استرالیا در تهران امکان حمایت از آنها را نخواهد داشت.

Tabriz

احمد علیرضا بیگی، نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس ایران در آیین افتتاحیه "کنگره بین‌المللی عاشیقلار؛ همنوای پیامبر مهربانی" گفت: "نمایندگان استان قاطعانه و موکد از دولت خواستارند تا فرهنگستان زبان ترکی آذربایجانی ایجاد شود".

demoروز جهانی دموکراسی یک رویداد سالانه است که در ۱۵ سپتامبر، برگزار می‌شود. سازمان ملل متحد به منظور پشتیبانی از جنبش‌های ضد استبدادی ۱۵ سپتامبر یا ۲۴ شهریور را روز جهانی دموکراسی نامیده است

 

مجمع عمومی سازمان ملل متحد هشتم نوامبر سال ۲۰۰۷ میلادی با نام‌گذاری پانزدهم سپتامبر (۲۴ شهریور) به عنوان روز جهانی دموکراسی موافقت کرد. افزودن این روز به مناسبت‌های بین‌المللی به پیشنهاد قطر انجام شد که آن زمان ریاست "کنفرانس بین المللی دموکراسی‌های جدید" را بر عهده داشت. حمایت از جنبش‌های دموکراسی‌خواهی و تقویت کشورهایی که به سوی دموکراسی گام برمی‌دارند، از اهداف اصلی این نام‌گذاری عنوان شده است.

دموکراسی ارزشی جهان‌شمول


سازمان ملل در بیانیه‌ای که به مناسبت نخستین "روز جهانی دموکراسی" در سال ۲۰۰۸ منتشر شد تاکید کرد:«دموکراسی ارزشی جهان‌شمول و متکی بر اراده‌ی آزاد شهروندان در تعیین نظام‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی خودشان و مشارکت کامل در تمام جوانب زندگی است.» در این بیانیه از کشورهای عضو خواسته شده که این روز را در تقویم رسمی خود بگنجانند و مشارکت سازمان‌های جامعه مدنی در این فرایند را تضمین کنند.

در سال‌های اخیر، به ویژه با گسترش جنبش‌های دموکراسی‌خواهی در خاورمیانه و شمال آفریقا در سال جاری، اهمیت روز پانزدهم سپتامبر افزایش یافته است. به این مناسبت برنامه‌های مختلفی از سوی دولت‌ها و نهادهای غیردولتی در کشورهای مختلف برگزار می‌شود که بحث و رایزنی در مورد نحوه‌ی گذار به مردم‌سالاری و تعمیق و تثبیت آن در دموکراسی‌های نوپا از محورهای اصلی آن‌هاست.

اکثریتی متعهد به رعایت حقوق اقلیت

دموکراسی، که در ایران "مردم‌سالاری" نیز ترجمه شده، به شیوه‌هایی از حکومت‌داری اطلاق می‌شود که در آن نقش رای و اراده شهروندان در رهبری جامعه تعیین‌کننده باشد. وجود قوانین دقیقی که توزیع متوازن قدرت سیاسی را تضمین کند و نهادهای مستقلی که بر اجرای قانون و عملکرد دولت نظارت کنند، از لازمه‌های جوامع دموکراتیک تلقی می‌شود. در جامعه‌ی دموکراتیک فرض بر حکومت "اکثریت"ی است که متعهد به رعایت کامل و همه‌جانبه‌ی حقوق اقلیت‌هاست.

گردش آزاد اطلاعات، آزادی اندیشه، آزادی بیان، احترام به حقوق شهروندان و امکان سازمان‌دهی و فعالیت آزاد و قانونی تشکل‌های سیاسی و صنفی مستقل از حکومت، از دیگر ضرورت‌های شکل‌گیری یک جامعه‌ی دموکراتیک به شمار می‌رود. تفکیک قوا و استقلال آن‌ها نیز از ابزارهایی است که به تقویت بنیادهای دموکراسی کمک می‌کند. ایران از جمله کشورهایی است که به عدم رعایت ابتدایی‌ترین شرط‌های استقرار دموکراسی و نقض گسترده حقوق بشر متهم می‌شوند.

مردم‌سالاری با "ولایت مطلقه فقیه"

بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد ماه مارس سال جاری اعلام کرد «از زمان آخرین گزارش دبیرکل به مجمع عمومی سازمان ملل در سپتامبر ۲۰۱۰ بدین‌سو، وضعیت حقوق بشر در ایران حاکی از سرکوب بیشتر مدافعان حقوق بشر، مدافعان حقوق زنان، خبرنگاران و مخالفان دولت است.» او از شورای حقوق بشر این سازمان خواست گزارشگر ویژه‌ای را مامور بررسی اوضاع ایران کند. تهران از پذیرفتن این گزارشگر خودداری می‌کند.

به رغم تمام انتقادها، رهبر جمهوری اسلامی علی خامنه‌ای حکومت ایران را "مردم‌سالاری دینی" می‌خواند و مدعی است این شیوه‌ی کشورداری می‌تواند الگویی برای جنبش‌های دموکراسی‌خواهانه در منطقه باشد. او ۱۶ شهریور، در دیدار با اعضای مجلس خبرگان، جایگزین کردن حکومت پادشاهی با "ولایت مطلقه فقیه" توسط روح‌الله خمینی را یک اقدام "بی‌بدیل و تاریخ ساز در نظام سازی سیاسی" خوانده است.

uzbek

اُزبَکِستان (ازبکیO‘zbekiston، به سیریلیک: Узбекистан) کشوری در آسیای مرکزی و دارای مرز مشترک با کشورهای افغانستان، تاجیکستان، ترکمنستان، قرقیزستان، وقزاقستان است. پایتخت این کشور شهر تاشکند است. مساحت خاک ازبکستان ۴۴۷٬۴۰۰ کیلومتر مربع است (پنجاه و ششمین کشور از نظر وسعت) و جمعیت آن در سال ۲۰۱۷ میلادی نزدیک به ۳۳ میلیون نفر برآورد شد. ازبکستان پرجمعیت‌ترین کشور در میان کشورهای آسیای مرکزی است. واحد پول این کشور سوم ازبکستان نام دارد.

زبان رسمی ازبکستان زبان ازبکی است که با خط لاتین نوشته می‌شود. واژه ازبکستان از دو بخش ازبک و ـستان تشکیل شده که به معنای «سرزمین ازبک‌ها» است. مسلمانان ۷۹ درصد از جمعیت ازبکستان را تشکیل می‌دهند. ۵ درصد از جمعیت این کشور نیز پیروی مسیحیت ارتدکس روسی می‌باشند. ۱۶ درصد نیز پیرو دیگر ادیان یا بی‌دین هستند. نظام حکومتی این کشور سکولار است. زبان روسی همچنان استفاده زیادی در این کشور دارد و رایج‌ترین زبان آموزشی در مدارس این کشور است.

ازبکستان در آسیای مرکزی و در کنار جاده ابریشم، شامل شهرهای باستانی و تاریخی زیادی است و سمرقند، بخارا، خیوه ، ترمذ و شهرسبز از مهم‌ترین و قدیمی‌ترین شهرهای این سرزمین هستند.

ازبکستان از تولیدکنندگان عمده پنبه در جهان است. بزرگترین معدن طلای روباز جهان نیز در این کشور مورد بهره‌برداری قرار دارد. شوکت میرضیایف، رئیس‌جمهور دوم این کشور از زمان استقلال، دگرگونی‌های عمده‌ای را باعث شده و از جمله برده‌داری در کشتزارهای پنبه و کار کودکان را ممنوع کرده‌است. او همچنین اصلاحات مالیاتی انجام داده و چهار منطقه آزاد اقتصادی در کشور ایجاد کرده‌است. بخشودن بسیاری از زندانیان سیاسی و بهبود روابط با کشورهای تاجیکستان، قرقیزستان و افغانستان از دیگر اقدامات اوست. به ویژه روابط سرد چندین ساله دوشنبه و تاشکند پس از مرگ اسلام کریم‌اف رئیس جمهور سابق ازبکستان رو به بهبود است.

انرژی‌های تجدیدپذیر بیش از ۲۳ درصد از بخش‌های انرژی ازبکستان را تشکیل می‌دهند. از این میزان ۲۱٫۴ درصد آن مربوط به نیروی برق‌آبی و دو درصد دیگر مربوط به انرژی خورشیدی است. ویکی پدیا

anna

مادران داغدار 12 سال است که هر شنبه در میدانی جمع شده خواهان پیگیری فرزندان ناپدید شده شان در بازداشت پلیس و یا در درگیری ها و ... هستند

پلیس ترکیه هفتصدمین تجمع مادران کرد داغدار را که به "مادران روز شنبه" معروف شده‌اند سرکوب کرد. پلیس به این تجمع که روز شنبه بیست و پنجم اوت در استانبول برگزار شد، حمله و با استفاده از گاز اشک‌آور و آبپاش دست‌کم ۲۳ نفر را بازداشت کرد.

Karta

رهبران پنج کشور ساحلی دریای خزر کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر را روز یک‌شنبه، ۲۱ مردادماه، در شهر آکتائو قزاقستان به امضا رساندند.

کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر تردد کشتی‌های کشورهای غیرساحلی و رزمایش با کشورهای غیرساحلی را نیز ممنوع کرده است.

رژیم ایران زین قاچ را بچسبد، اسب سواری پیشکش اش. همین چند رودخانه و یکی دوتا دریاچه را کلا خشکاند. امروزه دریاچه اورمیه آذربایجان و رودهای اترک، گرگان و زاینده رود، تالاب های آلاگؤل و آلما گؤل تورکمن صحرا دارند بکلی خشک می شوند، طرح ضدملی انتقال آب دریای خزر به سمنان و انتقال آب کارون به شهرهای مرکزی... تمامی اینها حکایت نابخردی و ناتوانی رژیم در اداره مدیریت آب های کشور دارد. حالا اگر سهم بیشتری از دریای خزر به این گروه تاراجگر ضدملی داده شود، چه بلاهایی که بر سر اکوسیستم و محیط زیست و منابع زیستی آن نخواهد آورد.

کشورهای حاشیه خزر، قبل از همه تورکمنستان و آذربایجان اجازه نخواهند که ایران حتی یک میلیمتر از مرزهای برسمیت شناخته شده بین المللی تجاوز کنند. آیا شوونیست های فارس قصد تجاوز و اخلال مرزها را تبلیغ می کنند. در این صورت رژیم آخوندی شان و یا هر رژیمی دیگری که در تهران روی کار بیاید با مشت محکم مجامع بین المللی روبرو خواهد شد.

امروزه رضا پهلوی گلویش را پاره می کند که "کشورمان را پس میگیریم"! عجب رویی دارد. مگر پدر بزرگ ایشان کشور را در سینی طلایی دو دستی به انگلیس ها تقدیم نکرد، مگر تمامی منافع شرکت نفت انگلستان در ایران تأمین و تضمین نگردید؟ مگر پدر ایشان محمدرضا بخاطر دور روز حکومت بیشتر، ایران را به پای اینتلجنت سرویس و سی آی ا آمریکا قربانی نکرد. از آن گذشته جنایاتی که رضاشاه و محمدرضاشاه بخاطر کشتار مردم و نیز در غارت و چپاول سرمایه های ملی و اراضی کشاورزی تورکمن ها و دیگر ساکنین کشور انجام دادند، بایستی در یک دادگاه ملی محاکمه شوند، ثروت های دزدیده شده توسط خاندان پهلوی سر به میلیاردها دلار میزند، چطور رضا پهلوی امروزه بدون محکوم کردن این جنایات، شعار وطن پرستی سر می دهد.

شوونیست های فارس در بکار بردن خلیج عربی بجای خلیج فارس آنقدر زوزه سر می دهند که آنورش ناپیداست، حالا براحتی عنون بین المللی و برسمیت شناخته شده در سطح جهانی را یعنی دریای خزر را به عنوان نامسمای دریای مازندران سر می دهند. تورکان خزر هزاران سال است که در این منطقه ساکن اند- خرربگجان که شده به آذربایجان، تورکمن های حاشیه شرقی دریای خزر سر کورش تجاوزگر به سرزمین شان را از تن اش جدا کردند، چول خان قهرمان لشکر متجاوز اعراب را به زبونی کشاند...

کنوانسیون آکتائو (آق داغ- کوه سفید) قازاقستان مربوط به دریای خزر است- عنوانی که در سطح بین المللی شناخته شده است- که دولت قانونی فعلی ایران آنرا امضاء کرده است / مازندران نیست و هیچ مفهومی را نمی تابد دومأ دریای خزر اسمی تورکی است ساکنان بیشتر اطراف ان دریا هم تورکان هستند به فارسیان چه مربوط . دریای خزررابدلخواه خودعوض نکنید، مازندران همه اش صدکیلومترساحل ندارد، درضمن مازنداران کلاصدسال سابقه تاریخی ندارد، رضاشاه این نام راازطبرستان به مازندران برگرداند.

ضمنا اگرهمین طبرستان باپنجاه درصد تورک تهرانی وتورکمن فردایی غیرتی شدند،استقلال گرفتند.این کنواسیون های ۱۹۲۱ ارزشی خواهدداشت؟

توجه داشته باشیم که در قرارداد های 1921 و 1940 هیچگونه اشاره ای به 50/50 نشده. در رابطه با محدوده جعرافیایی که هرگز 50/50 نبوده. انچه که میشود بصورت توافق ضمنی 50.50 را مبنا قرار داد موضوع استفاده مشاع (استفاده ار منابع در یا و کف دربا و کشتیرانی ) از خزر هست که آنهم هرگز در قرارداد 1921 به مقدار سهم طرفین اشاره نشده است. در زمان شوروی هم ایران حق 50 درصدی نداشت.

شما که قرارداد 1921 را معتبر می دانید براساس اصل جانشینی حق روسیه و سه کشور ساحلی را در پیاده کردن نیرو در ایران باید بپذیرید.

چقدر این سوپر شونیسهای راست و چپ برای منافع دولت تروریست ایران یقه پاره میکنند!! حضرات این دکان "وای وطنم" چندان رونق بازار ندارد چون همین دولت مندان ترویست ایران از سال ١٩٩٤ که حیدر علی اوف قرارداد های نفتی را با شرکتهای غربی و امریکائی بست اولش شروع به تهدید ترویستی بعد شروع به مراجعه به قوانین و محاکم بین المللی کرد که تهدید ترویستی اش بدرد خورد چون با آمدن ٧ جنگنده ترکیه هواپیما های دولت ترورست ایران پا به فرار گذاشت بعدا قوانین و محاکم بین المللی نیز ادعای ٢٣ در صدی ایران رد کردند و همین ١١-١٣ در صد را برای ایران مناسب تشخیص دادند و امروز شونیستهای درمانده از فرط بیکاری و پیسی فرصت را غنیمت شمرده و با یک امضا و نام نویسی پز مبارزه و وطن پرستی میدهند و ما میگویم حضرات این دکان ورشکسته شونیستی فارسی علاجی ندارد.

در زمان شوروی سهم ایران 14%و سهم شوروی 86% بود. در حال حاضر سهم کشورهای حوزه دریای خزر بدین ترتیب میباشد: روسیه 19%-- آذربایجان 21%-- قزاقستان 29%-- تورکمنستان 17%-- ایران همان 14% درصد قبلی. مهمترین ماده نشست اکتائو (پیمان- کنوانسیون) استفاده از دریا برای مقاصد صلح آمیز و عدم حضور نیروهای نظامی که ساحل دریا به آنها تعلق ندارد. همچنین کشورهای ساحلی حق ندارند قلمرو خود را در اختیار دولت های دیگر قرار دهند.

این ها که داد و ناله ای وای وطنم را بر پا کرده اند حقیقتا به هیچ یک از اسناد و مراجع حقوقی برای استفاده از منابع در یا و یا دریاچه نگاه نکرده اند و طوطی واری دنبال یک عده شونیست بیکار وامانده افتاده و هر چه این شونیستها میگویند اینها هم بلی قربان میگویند و طومار مینویسند حضرات خیلی ساده میگویم تا شیر فهم شوید برای استفاده از منابع خزر یک خط از وسط عمودی یعنی از بالا به پائین بکشید بعد مرزهایتان را از دو طرف به آن وصل کنید خواهید دید که سهم دولت آدمخوار و تروریست ایران١١ در صد از کل میباشد . حالا هر چه میخواهید امضا کنید و خودتان را رسوای عالم .

آ. گلی

از دیدگاه خوانندگان سایت ایران گلوبال نیز استفاده شده است.

tirbaran

گروهی از بازماندگان اعدام های دسته جمعی تابستان ۶۷ همزمان با سی امین سالگرد این قتل عام، در بیانیه ای خواهان روشن شدن ابعاد این جنایت بزرگ و معرفی و مجازات عاملان آن شده اند ...

ene dil

در نود و اند سال گذشته، تسلط و سروری زبان فارسی نه تنها وحدت و مودتی بین ملت های ساکن ایران ایجاد نکرده ، نه تنها آنها را بهم نزدیک تر نساخته، بلکه سبب بروز نفاق و کدرورت روز افزون بین این ملت ها شده است.

protest

تجمع اعتراضی گروهی از کسبه و رانندگان در خیابان شاپور جدید در #اصفهان، امروز ۹ مرداد ۹۷
“در اعتراض به گرانی و بیکاری و وضعیت اقتصادی”
معترضان شعار می‌دهند: «مرگ بر گرانی، مرگ بر بیکاری، مرگ بر بی‌غیرت»------ لینک خبر

اعتصاب کامیونداران شهرها را فلج کرد. ویدئو

اعتراض معلمان خوزستانی به میزان افزایش حقوق، در #اهواز، مقابل اداره کل آموزش و پرورش--- لینک ویدئو
معلمان معترض: «نه به شکاف طبقاتی، تبعیض و بی‌عدالتی»

ویدئویی دیگر/ امروز، جمعی از مالباختگان موسسه کاسپین در تهران، مقابل ساختمان بانک مرکزی، اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.-- لینک ویدئو

 

۱۴۸ میلیارد دلار موجودی حساب آقازاده ها در بانک های خارجی است. حتی ذخایر کشور این قدر نیست، یعنی بیش از ذخایر ارزی کشور ،موجودی حساب آقازاده‌ها در خارج از کشور است

توافق جمهوری اسلامی و دولت اوباما؛ اعطای ۲۸۰۰ گرین کارت به منسوبین مقامات نظام و ساخت مسجد در لس آنجلس

بر اساس گزارش های جدید۲۸۰۰ تن از برندگان لاتاری اقامت آمریکا، از بستگان و افراد مورد اعتماد برخی مقامات نظام هستند که با سرمایه‌های چند میلیارد دلاری در خاک آمریکا حضور دارند.

کتابهای منتشر شده

رویدادهای مهم در تاریخ تورکمن

شخصیت های مهم تورکمن

بیاد جانباختگان جنبش ملی تورکمن

 • توماج
  توماج
 • حاج محمد آخوندی
  حاج محمد آخوندی
 • جلیل ارازی
  جلیل ارازی
 • محمد اراز بهنام
  محمد اراز بهنام
 • حکیم شهنازی
  حکیم شهنازی
 • پرویز ایران پور
  پرویز ایران پور
 • سافارگل خالدزاده
  سافارگل خالدزاده
 • نورقلی پور
  نورقلی پور
 • سلیمان محمدی
  سلیمان محمدی
 • حمید یگن محمدی
  حمید یگن محمدی
 • عبدالله قزل
  عبدالله قزل
 • دورت لر
  دورت لر
 • رحمان بردی ندیمی
  رحمان بردی ندیمی
 • بهروز آخوندی
  بهروز آخوندی
 • انین گوگلانی
  انین گوگلانی
 • آرچا بصیری
  آرچا بصیری
 • قربان شفیقی
  قربان شفیقی
 • آتا خانجانی
  آتا خانجانی
 • حمید فرجاد
  حمید فرجاد
 • بهمن ایزدی
  بهمن ایزدی
 • توماجی پور
  توماجی پور
 • خدایبردی پنق
  خدایبردی پنق
 • صوفی زاده
  صوفی زاده
 • حاللی حاللی زاده (آلغیر)
  حاللی حاللی زاده (آلغیر)
 • عبدالرحمان دلاور اینچه برون
  عبدالرحمان دلاور اینچه برون

نظرات کاربران