Gurgen radio1

 رادیو گرگان در سال 1335 ، با قدرت 10 کیلو وات در شهر گرگان تأسیس گردید. محل استقرار این رادیو در اداره پست و تالار فرهنگ و هنر آنزمان بوده است. از آن پس این اداره، اداره اطلاعات و رادیو نامیده شد.

روستای قره 1352کیله

دانش آموزان روستای قره کیله (کومیش دفه) در "کلاس" درس. 1350

merkez islami

سهاب/ بنابر اسنادی با طبقه بندی "سری" که به دست سازمان سهاب رسیده است مرکز بزرگ اسلامی شمال کشور برای کنترل و تضعیف اهل سنت برنامه های مختلفی پیاده کرده است.

این سند مربوط به سال ۱۳۶۶ است که نفوذ میان اهل سنت گلستان و مخصوصا ترکمن صحرا را مورد هدف قرار داده است.

در 25 تیرماه 1358 نخستین جشن گندم شورایی در زادگاه شیرلی قهرمان- یولما سالیان برگزار شد. ما این خجسته سالروز را گرامی می داریم.

بخشی از مراسم نخستین جشن گندم- از "حرف بزن ترکمن"

باریپ 1949- نجی یئلئنگ 11- نجی جولایئندا/ 20 تیر 1328 ایرانئنگ ملی مجلسی، ظالیم ائرضاشانئنگ تورکمنلردن و بئیله کی حالقلاردان باسئپ آلان اکرانچیلیق یرلرینی اوغلی محمدرضاشاهه برمک باراسئندا قرار قبول اتدی. بو واقعا بیلن دگیشلی شو آشاقداقی تحقیقی مقالانی اوقوچئلارئمئزا حؤودورلیأریس.

گاهی اوقات اتفاقاتی پیش می آید که اختیار تصمیم نهایی آن دست خودِ آدم نیست انسان مجبور می شود اطاعت کند یا تبعات احتمالی مترتب بر کار خود را تحمل کند. ادامه ی کار بسته به این است که انسان چقدر حاضر به پرداخت هزینه آن می باشد.

"۱۸۲۱- نجی یئلدا/ ۱۲۴۲- نجی قمری یئلیندا قیات حان كومیش دپه ده قوزغالانگ توروزیار. چهارشنبه گونی مرد آیی نینگ ۲۲- سینده ساعت ۴۵/۸ ده ، روسلارینگ ۲ سانی حاربی گأمیسی آشیر آدادان كومیش دپأ یولا دوشیأر.

اکتشاف و استخراج معادن ید در مناطق مرزی گنبدقابوس از چند سال پیش شدت یافت. جمعی از اهالی روستای مرزی دوزاولوم بخش داشلی برون گنبد، دو روز پیش به هنگام حضور کارشناس و نماینده یک شرکت سرمایه گذاری برای انجام اقدامات اولیه اکتشاف معدن ید در نزدیکی این روستا با تجمع مقابل پاسگاه مرزبانی شهید حدادی این روستا مانع انجام کار شدند.

این اثر تحقیقی حاصل تلاش بیش از دو دهه مطالعه و جمع آوری اسناد و مدارک تاریخی در عرصه های گوناگون جامعه سیاسی- اجتماعی تورکمن ها می باشد. کتاب شامل سه بخش می باشد: بخش نخست اسناد تاریخی دوره قاجار مابین سالهای 1830 تا 1924 سقوط قاجارها را در برمیگیرد که حدود 110 سند را در برمیگیرد.

 

حسن صالحی رییس سازمان شیلات ایران از آلودگی رودخانه ها در ایران و گرفته شدن امکان مهاجرت و تخم ریزی از ماهیان #خاویاری خبر داده است.
آقای صالحی در روز جهانی دریاها و اقیانوس ها به تولید به گفته او حجم زیادی #پلاستیک در ایران اشاره کرده و گفته است که بخش عمده این پلاستیک ها از رودخانه ها وارد دریا می شوند.
به گفته معاون وزیر کشاورزی ایران، دریای خزر بیشتر تحت تاثیر و فشار زباله های پلاستیکی قرار گرفته است.
سال گذشته نیز مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در گزارشی پیش بینی کرده بود که در سال ۱۴۰۴ تولید خاویار به صفر خواهد رسید. این پژوهش هم یکی از دلایل این بحران را از بین رفتن مکان طبیعی تکثیر طبیعی، آلودگی محیط رودخانه‌ها و دریا عنوان کرده بود


 
Radio Farda

🐟حسن صالحی رییس سازمان شیلات ایران از آلودگی رودخانه ها در ایران و گرفته شدن امکان مهاجرت و تخم ریزی از ماهیان #خاویاری خبر داده است.
🐟آقای صالحی در روز جهانی دریاها و اقیانوس ها به تولید به گفته او حجم زیادی #پلاستیک در ایران اشاره کرده و گفته است که بخش عمده این پلاستیک ها از رودخانه ها وارد دریا می شوند.
🐟به گفته معاون وزیر کشاورزی ایران، دریای خزر بیشتر تحت تاثیر و فشار زباله های پلاستیکی قرار گرفته است.
🐟سال گذشته نیز مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در گزارشی پیش بینی کرده بود که در سال ۱۴۰۴ تولید خاویار به صفر خواهد رسید. این پژوهش هم یکی از دلایل این بحران را از بین رفتن مکان طبیعی تکثیر طبیعی، آلودگی محیط رودخانه‌ها و دریا عنوان کرده بود.

 
;

گورگن رادیوسیندان بیر آننونس

ايران دؤولتينگ گيزلين فرمانى اساسيندا توركمنلرينگ آشغابات راديوسينى دينگله مكلرىنينگ اؤنگونى آلماق اوچين گورگن و ماشات شهـرلرينده توركمن ديلينده راديو گپله شيكلرى يولا قويولماغى پلانلاشديريليار.

 • زارعین زحمتکش تورکمن با امکانات محدود خود زمین های حاشیه خزر را که بدنبال عقب نشینی آب دریا بوجود آمده بود را آباد و به کشت و زراعت می پرداختند ولی مأمورین اداره املاک، اداره دارائی و گمرک بندرشاه این زمین ها را متعلق به دولت اعلام و از زارعین به انحاء مختلف اخاذی می کند.

 • این مدرسه در ایام جنگ های پارتیزانی علیه قشون اشغالگر رضاشاهی پناهگاه رزمندگان تورکمن بود.
 • نابودی و ویران کردن آثار تاریخی موجود در تورکمن صحرا، انتقال سنگ مزارهای تاریخی به موزه "سنگ گرگان"، به آتش کشیدن و بریدن و کندن سنگ مزارهای خالد نبی ... در دوره حاکمیت جمهوری اسلامی تلاشی است برای به فراموشی کشاندن یادگارهای تاریخی و تاریخ ملت تورکمن.

– از وضعیت یک روحانی اهل سنت ترکمن به نام "داوود قلیچی" که در ماه گذشته توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی خود بازداشت شده، پس از گذشت بیش از یکماه هیچ اطلاعی از وضعیت او در دست نیست.

عکس شهدای تورکمن برای نخستین بار در این سایت منتشر می شود. با تشکر از هواداران خوب سایت مان در تورکمن صحرا

کشته شدن یک صیاد ایرانی و زخمی شدن صیادی دیگر از سوی دریابانان کشور ترکمنستان در دریای خزر، بهانه‌ای شد برای تهیه گزارشی از آدم‌هایی که نان‌شان را از آب بیرون می‌کشند. تیراندازی به صیادان ایرانی نخستین باری نیست که در دریای خزر رخ می‌دهد و پیش از این نیز بارها به آنها شلیک شده ‌است.

صیادی در کنار کشاورزی و دامپروری یکی از مشاغل اصلی مردم ساحل‌نشین ترکمن محسوب می‎شود، با این وجود در سال‎های اخیر به دلیل مشکلاتی هم‎چون پسروی آب دریای خزر، کاهش ذخایر آبزیان، آلودگی آب دریا موجب شده تا معیشت صیادان با مشکل مواجه و این شغل برای آنها مقرون به صرف نباشد.

علاوه بر این مشکلات، صیادان از عدم امنیت شغلی خود رنج می‎برند از آنجایی که صیادان تنها در 6 ماه از سال مشغول به فعالیت هستند و در 6 ماه دیگر عملأ هیچ گونه فعالیتی ندارند پرداخت نرخ بالای حق بیمه برای آنها بسیار مشکل است به گفته صیادان پرداخت نرخ بالای حق بیمه حتی در فصل صید برای آنها بسیار گران تمام می‎شود چرا که درآمد حاصل از صید بیشتر اوقات برابر با پرداخت نرخ حق بیمه برای آنهاست.

در همین رابطه  اسد کر در گفتگو با خبرنگار فارس از گرگان اظهار کرد: پانزده سال مشغول به صیادی هستم اما هر سال نسبت به سال گذشته شاهد کاهش چشمگیر صید هستیم که عمده‎ترین دلیل این امر نبود آب است.

اسد کر، گرانی نرخ بیمه‎ها و درآمد پایین صیادان را از جمله مشکلات مهم این قشر برشمرد و گفت: در فصل غیر صید بیکار هستیم اما برای نرخ حق بیمه خود باید 300 هزار تومان پرداخت کنیم این نرخ حتی زمانی که مشغول به کار هستیم برای ما بسیار گران است چرا که بیشتر اوقات درآمد ماهیانه ما در فصل صید بیشتر از این مبلغ نیست.

*فعالیت یک هزار و 420 صیاد مجاز در گلستان

معاون صید شیلات گلستان با اشاره به مهمترین وظایف حاکمیتی اداره شیلات در گفتگو با خبرنگار فارس از گرگان اظهار کرد: تأمین بخشی از گوشت سفید مورد نیاز مردم، حفاظت از ذخایر آبزی دریای خزر، بازسازی ذخایر آبزی در گلستان و نظارت بر عملیات صید و صیادی از جمله مهمترین وظایف اداره شیلات گلستان محسوب می‎شود.

محسن یحیایی تصریح کرد: در گلستان یک هزار و 420 صیاد مجاز اقدام به صید می‎کنند علاوه بر این شغل تعداد زیادی از مردم در بازار وابسته به صید می‎باشد.

وی با بیان اینکه امسال شاهد کاهش صید ماهی استخوانی در استان بودیم، افزود: میزان صید در سال 1396 نسبت به سال 1395 حدود 10 درصد کاهش یافت در حالیکه سال 1395 میزان 283 تن صید در استان داشتیم اما در سال 1396 مقدار 253 تن صید را شاهد بودیم.

معاون صید شیلات گلستان با اشاره به دلایل کاهش صید در استان خاطرنشان کرد: ماهی‎ها دوست دارند خود را به آب شیرین برسانند وقتی رودخانه‎های ما به اندازه کافی آب نداشته باشد ماهی‎ها نیز به سواحل ما مهاجرت نخواهند کرد از سویی در سنوات اخیر شاهد پسروی آب دریای خزر بودیم از آنجایی که شیب دریا در استان گلستان بسیار کم می‎باشد پسروی آب بسیار مشهود است.

*کاهش ذخایر آبزی در گلستان/ عدم استقبال صیادان گلستانی از طرح‎های جدید شیلات

یحیایی یکی دیگر از دلایل کاهش صید در استان را صید غیرمجاز عنوان کرد و افزود: سال گذشته 51 هزار رشته دام توسط شیلات جمع‌آوری شد

وی بیان کرد: کاهش درآمد جامعه صیادان در پرداخت حق بیمه آنها تأثیرگذار خواهد بود متأسفانه قوانین سخت و دست و پاگیری در رابطه با بیمه صیادان وجود دارد، 27 درصد حقوق مبنا شامل پرداخت نرخ حق بیمه می‎شود که بیشتر اوقات حقوق این افراد کفاف لازم برای پرداخت حق بیمه را ندارد.

معاون صید شیلات گلستان توضیح داد: در سال 1388 از دولت وقت مصوب گرفتیم تا پرداخت حق بیمه صیادان از 27 درصد به 17 درصد کاهش یابد اما تا کنون این اتفاق محقق نشده است در واقع به همکاری بیشتر نمایندگان مجلس نیاز داریم.

یحیایی با بیان اینکه برای جبران کاهش درآمد صیادان بارها از آنها تقاضا کردیم تا به طرح‎های جدید هم‎چون ماهی در قفس روی آورند، افزود: هم چنین از صیادان درخواست کردیم تا در سایت میگو مشغول به فعالیت شوند متأسفانه شاهد استقبال صیادان از طر‎ح‎های جدید شیلات نیستیم زمانی که سرمایه گذار قادر به تأمین نیرو از داخل استان نباشد بدون تردید مجبور است برای ادامه فعالیت خود از خارج استان نیرو استخدام کند.

*نرخ حق بیمه صیادان 27 درصد است

رئیس شعبه تأمین اجتماعی بندرترکمن در خصوص نرخ بالای حق بیمه پرداختی صیادان گفت: نرخ حق بیمه‎ای که برای کارکنان شرکت تعاونی پره مصوب شده 27 درصد است در صورت پرداخت این حق بیمه از مزایای بیمه تأمین اجتماعی و کمک هزینه‎های درمانی هم صیادان و هم افراد تحت تکلف آنها برخوردار خواهند شد.

حمید قربانپور تصریح کرد: از آنجایی که صیادان در شرکت تعاونی پره سهامدار هستند خویش‌فرما محسوب می‎شوند و نرخ حق بیمه آنها 27 درصد است حتی سختی کار شامل آنها نمی‎شود.

وی با بیان اینکه از مهر ماه سال 1362 قانون سختی کار برای صیادان برداشته شد افزود: قانون سختی کار به این شکل است که اگر یک فرد بیمه شده، یک سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد یک و نیم برابر آن نرخ حق بیمه محسوب می‎شود اما در سال 1362 طبق بازرسی‎های انجام شده، کمیته‎های استانی مصوب کردند صیادان خویش‌فرما هستند و از قانون کار خارج شده و مشاغل سختی کار شامل آنها نمی‎شود.

رئیس شعبه تأمین اجتماعی بندرترکمن خاطرنشان کرد: افرادی که در شرکت تعاونی پره مشغول به فعالیت هستند دوره فعالیت آنها از بیستم مهر تا بیستم فروردین سال بعدی است در واقع 6 ماه از سال را تحت عنوان خویش‌فرما بر مبنای 27 درصد حق بیمه پرداخت می‎کنند و می‎توانند از دفترچه‎های بیمه درمانی و دیگر مزایا استفاده کنند، در 6 ماه بعدی که فصل تعطیلی صیادان است قرارداد مشاغل آزاد با آنها بسته می‎شود که نرخ حق بیمه در نظر گرفته شده برای آنها کمتر از 27 درصد است.

بر اساس این گزارش، از آنجایی که شغل تعداد قابل توجهی از ساحل‌نشینان گلستان به صید و مشاغل وابسته به آن در ارتباط است انتظار آن می‎رود مسوولان امر توجه بیشتری برای رفع مشکلات صیادان داشته باشند.

خبرگزاری فارس

شنبه ۵ خرداد : اعتراض کامیوندارن شهرستان گنبدکاووس، ادامه اعتصاب سراسری کامیون‌داران ایران در اعتراض به شرایط بد اقتصادی، گران شدن لوازم یدکی و پایین بودن کرایه‌ها.

«مركزى حكومتينگ اولتيماتومينا غارامازدان، شئيله- ده حكومت قشونينا انچمه گزك ييتى ضاربالار اورانلاريندان سونگ، ايران چأگينده ياشايان توركمنلـر جمهوريت دوْزگونينى جار اتديلر».

آمار بازدید کنندگان

بازدید امروز : 101
بازدید دیروز : 171
بازدید هفته :945
بازدید ماه :4921
بازدید کل :47994

شخصیت های مهم تورکمن

بیاد جانباختگان جنبش ملی تورکمن

 • توماج
  توماج
 • حاج محمد آخوندی
  حاج محمد آخوندی
 • جلیل ارازی
  جلیل ارازی
 • محمد اراز بهنام
  محمد اراز بهنام
 • حکیم شهنازی
  حکیم شهنازی
 • پرویز ایران پور
  پرویز ایران پور
 • سافارگل خالدزاده
  سافارگل خالدزاده
 • نورقلی پور
  نورقلی پور
 • سلیمان محمدی
  سلیمان محمدی
 • حمید یگن محمدی
  حمید یگن محمدی
 • عبدالله قزل
  عبدالله قزل
 • دورت لر
  دورت لر
 • رحمان بردی ندیمی
  رحمان بردی ندیمی
 • بهروز آخوندی
  بهروز آخوندی
 • انین گوگلانی
  انین گوگلانی
 • آرچا بصیری
  آرچا بصیری
 • قربان شفیقی
  قربان شفیقی
 • آتا خانجانی
  آتا خانجانی
 • حمید فرجاد
  حمید فرجاد
 • بهمن ایزدی
  بهمن ایزدی
 • توماجی پور
  توماجی پور
 • خدایبردی پنق
  خدایبردی پنق
 • صوفی زاده
  صوفی زاده