rr

متاسفانه حال یکی از بیماران تیراندازی به اهالی اسلام تپه، وخیم است ساچمه به چشم اصابت کرده وهر چه زودتر باید به مشهد عازم شود

محمد صفا قرنجیک (بهلکه) فرزند مرحوم حبیب - در حالیکه مجروح و بستری است با دستبند به تخت بسته شده

چهارم فروردین 1398خدابخش میرشکار فرزند گل محمد- صفر جنپا فرزند محمد- محمد فرزتد صفر و فرزند دیگر صفر جنپا، مجتبی خانه شير فرزند عباسعلی - نور احمد چربکو (کوهکن) فرزند على گل که این شخص اخير سلاح جنگی کلاشنیکف را داشته و شلیک مستقیم کرده - و تعدادی غریبه مسلح- مسبب اصلی صفر جنپا و فرزندانش می باشند که بسوی تورکمن ها شلیک کردند.

اسامی مجروحان تورکمن که همگی جوان و نوجوان میباشند:

۱-عرفان آق سینلی فرزند شمس اله از ناحیه چشم مجروح و بخاطر عدم كفاف وسایل پزشکی در استان گلستان، به مشهد اعزام شد

۲-منصور قرنجیک فرزند گل محمد از ناحیه شکم جراحی شده که بخاطر وخامت حال، هلیکوپتر آمده و برده

۳-محمدصفا قرنجیک (بهلکه) فرزند مرحوم حبیب - در حالیکه مجروح و بستری است با دستبند به تخت بسته شده،

4-محمد صفا يلقى فرزند رشید 5- ادریس نیک اندیش فرزند يعقوب مجروح از ناحیه سر-

اینها همگی از روستای شاه تپه (اسلام تپه)

6- یک نفر از روستای قرنجیک گوگجه لی که شدیدا مجروح شد.

تورکمنها مسلح نبوده و برای گرفتن جلوی سیل فقط بیل داشتند.

زابلی ها در حضور پلیس و نیروی انتظامی که از قبل بخاطر جلوگیری از درگیری حضورداشتند شلیک کردند و پلیس فقط فرار کرد.

حوالی ساعت ۱۰ و نیم شب قبل از واقعه- شاه تپه تورکمن - آقسین تپه:

 مهاجرين زابلی از یک شب قبل برای قدرت نمایی شروع به شلیک هوایی کرده، مانع عبور و مرور تورکمنها شده و هرکس که قصد عبور داشت را کتک و ماشینهایشان را تخریب کردند تعداد زیادی را کتک کردند تورکمنها برای باز کردن مسیل تخلیه سیل در کنار جاده رفته بودند که خدابخش میر شکار بعنوان اولین نفر به آنها شلیک کرد. (از تحقیقات گروه فیس بوکی گئنگئش)

--------------------------------------------------------------

در همین رابطه "شورای همبستگی تورکمن- ایران" بیانیه ای صادر کرد:

بنا به اخبار حاصله ، سیل زدگان تورکمن با هدف جلوگیری از ورود سیل به مناطق مسکونی در حوالی روستای شاه دفه سعی به انحراف مسیر سیل به طرف مزارع داشتند که از همان ابتدا بی آنکه مورد مشاوره و گفتگو واقع شوند ، هدف تیر سیستانیهای مسلح مورد حمایت رژیم جمهوری اسلامی قرار گرفتند . افراد مسلح مخالف انحراف مسیر آب به طرف مزارع خود میباشند.
انتقال اکثریت سیستانیهای شیعه مذهب مهاجر تورکمنصحرا توسط رژیم جمهوری اسلامی، در حقیقت ادامه سیاست حکومت صفوی که کرد های شیعه را در خراسان شمالی امروزین بر علیه تورکمنها کوچانده بود ، میباشد و حکومت اسلامی برای پیشبرد سیاست طفرقه انداز و حکومت کن ، مهاجرین مذکور را بر علیه ملت تورکمن مسلح کرده است.

ما از فعالین سیاسی و مدنی تورکمن درون کشور مصرانه میخواهیم که وارد عمل شده و مردم سیل زده تورکمن رااز هر گونه درگیری دوری کرده و اعتراض خود را متوجه مقامات جمهوری اسلامی ساخته و خواستار خلع سلاح این مهاجرین ضد تورکمن شوند.
مهاجرین سیستانی که در خدمت این نظام شیعی طفرقه افکن هستند ، باید کمی هم به فکر فردای سقوط آن کنند و مطمئن باشندکه بخاطر ظلم و تعدی که به مردم تورکمن روا داشته اند ، طبق قانون پاسخگو خواهند بود.
ما از تمامی نهاد های بین المللی مدافع صلح ،دول و نیروهای دمکراتیک میخواهیم که رژیم جمهوری اسلامی را تحت فشار بین المللی قرار دهند تا به مسلح کردن شیعه مذهب های سیستانی و کرد خدمتگزار خود بر علیه ملت تورکمن نقطه پایان بگذارد تا از وقوع حوادث ناگوار با ابعاد وسیع ان جلوگیری به عمل آید.

شورای همبستگی تورکمن- ایران

25 مارس 2019

-------------------------

در همین رابطه:

روحانی سنی: سلاح‌های توزیع شده میان بلوچ‌ها جمع‌آوری شود

امام جمعه اهل سنت آزادشهر در استان گلستان از دولت خواست "سلاح‌های توزیع‌شده در بین اقوام بلوچ جمع‌آوری شود." این روحانی سنی گفت که مسلح کردن بلوچ‌ها در گلستان "خیانت به کشور و مردم" است.

 

مولانا محمدحسین گرگیج، امام جمعه اهل سنت آزاد شهر و مدیر دارالعلوم فاروقیه گالیکش از کشته شدن تعدادی از جوانان بلوچ توسط نیروهای انتظامی و همچنین توزیع سلاح میان اقوام بلوچ در بلوچستان و استان گلستان به‌شدت انتقاد کرد.

این روحانی سنی گفت: «برخی افراد قصد دارند اقوام بلوچ گلستان را مسلح کنند. ما هرگز چنین امری را نمی‌پسندیم و قبول نخواهیم کرد. هرکسی چنین طرحی را عملی کند به کشور و مردم خیانت کرده است. ما از وزارت كشور و نیروهای امنیتی می‌خواهیم که جلوی افرادی را که در بین مردم سلاح توزیع می‌کنند، بگیرند. ما پشتیبان چنین افرادی نیستیم و اجازه نمی‌دهیم که چنین مسائلی در سطح استان ما حاکم شود.»

کشته شدن به خاطر بیست لیتر گازوئیل و چند کیسه برنج

مدیر دارالعلوم فاروقیه گالیکش با اشاره به تیراندازی مستقیم برخی ماموران انتظامی و کشته شدن شهروندان بلوچ در بلوچستان هم گفت: «حقوق اقوام رعایت شود، زیرا تا زمانی که حقوق شهروندی رعایت نشود، هرگز صلح و توسعه امکان‌پذیر نخواهد شد. جای تاسف است که هر روز در بلوچستان یک جوان به‌خاطر حمل بیست لیتر گازوئیل و چند کیسه برنج که برای امرارمعاش مجبور به این کار هستند، مورد حمله نیروهای انتظامی قرار می‌گیرند و کشته می‌شوند.»

امام ‌جمعه اهل‌سنت آزادشهر در ادامه خاطرنشان کرد که باید به "خواسته‌های مردم معترض گوش فرا داد" و نباید آنان را "منحرف" دانست و "وابسته به گروه‌های انحرافی" معرفی کرد.

"بومی‌سازی امنیت"

گفتنی است که سپاه پاسدارن از سال ۱۳۸۸ امنیت استان سیستان و بلوچستان را به دست گرفته و از آن زمان تا به حال تحت عنوان "بومی‌سازی امنیت در بین مردم و طوائف مختلف" سلاح توزیع کرده است. به این موضوع برخی فرماندهان سپاه و از جمله سردار قدرت‌الله منصوری، فرمانده قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه اشاره کرده‌اند. 

طرح مسلح کردن بلوچ‌ها بارها از طرف روحانیان سنی مورد انتقاد قرار گرفته است. این طرح سبب بیشتر شدن جنگ طایفه‌ای و خانوادگی میان بلوچ‌ها شده است. توزیع سلاح در میان بلوچ‌های استان سیستان و بلوچستان در نقاط مرزی با دفاع این عشایر از مرزهای کشور و "مبارزه علیه اشرار" توجیه می‌شود. اما چرا حالا قرار است در بین اقوام بلوچ در استان گلستان سلاح توزیع شود؟

حبیب‌الله سربازی مدیر "کمپین فعالین بلوچ" در پاسخ به این پرسش دویچه وله می‌گوید: «بخشی از بلوچ‌ها به استان گلستان مهاجرت کردند. طوریکه اخیرا یک بلوچ سنی را به عنوان معاون فرماندار شهرستان آزادشهر برگزیدند. نقش آقای گرگیج در این استان بسیار مثبت است. او اختلافات طایفه‌های بلوچ را حل و فصل می‌کند. این روحانی موفق شده است ۳۴ نفر محکوم به اعدام را از سراسر کشور اعم از شیعه و سنی با وساطت خود نجات دهد و رضایت خانواده‌های مقتول را بگیرد. این شخصیت روحانی اتحاد عجیبی میان بلوچ‌ها ایجاد کرده و با پادرمیانی میان طوایف بلوچ سبب آشتی و صلح میان آنها شده است.»

به گفته آقای سربازی یکی از اهداف طرح توزیع سلاح میان بلوچ‌های استان گلستان "بدنام کردن بلوچ‌ها و شخصیت‌های آنان" است و به همین خاطر آقای گرگیج به بلوچ‌ها و دولت هشدار می‌دهد که در این خصوص هشیار باشند.

DW

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب مرتبط:

تهدید به دستگیری و اعدام گروه مقاومت قویونلی و رفقایش

نخست‌وزیر جدید بریتانیا نوه علی کمالِ خائن به جمهوری تورکیه!

مهمات جنگی رژیم همچنان از تورکمن ها قربانی می گیرد!

زهرچشم گرفتن از تورکمن ها یا تحریف تاریخ؛ مانور نظامی سپاه در گنبدکاوس

استفاده غیرمجاز از لگوی مرکز مطالعات به منظور مغشوش کردن اذهان

روزهای تلخ مهاجرت به کشور شوراها؛ از تورکمن صحرا تا تورکمنستان

کتابهای منتشر شده

رویدادهای مهم در تاریخ تورکمن

شخصیت های مهم تورکمن

بیاد جانباختگان جنبش ملی تورکمن

 • توماج
  توماج
 • حاج محمد آخوندی
  حاج محمد آخوندی
 • جلیل ارازی
  جلیل ارازی
 • محمد اراز بهنام
  محمد اراز بهنام
 • حکیم شهنازی
  حکیم شهنازی
 • پرویز ایران پور
  پرویز ایران پور
 • سافارگل خالدزاده
  سافارگل خالدزاده
 • نورقلی پور
  نورقلی پور
 • سلیمان محمدی
  سلیمان محمدی
 • حمید یگن محمدی
  حمید یگن محمدی
 • عبدالله قزل
  عبدالله قزل
 • دورت لر
  دورت لر
 • رحمان بردی ندیمی
  رحمان بردی ندیمی
 • بهروز آخوندی
  بهروز آخوندی
 • انین گوگلانی
  انین گوگلانی
 • آرچا بصیری
  آرچا بصیری
 • قربان شفیقی
  قربان شفیقی
 • آتا خانجانی
  آتا خانجانی
 • حمید فرجاد
  حمید فرجاد
 • بهمن ایزدی
  بهمن ایزدی
 • توماجی پور
  توماجی پور
 • خدایبردی پنق
  خدایبردی پنق
 • صوفی زاده
  صوفی زاده
 • حاللی حاللی زاده (آلغیر)
  حاللی حاللی زاده (آلغیر)
 • عبدالرحمان دلاور اینچه برون
  عبدالرحمان دلاور اینچه برون

نظرات کاربران