Kuman Kpaklar

  وقتی که آثار حماسی یونانیان، تاریخ و تمدن سرخپوستان، مایاها و آزتک های ساکن آمریکای لاتین و یا تمدن مشرق زمین همچون تمدن هند و چین را مطالعه می کنم این سئوال برایم بوجود میآید: چطور میشود که این ملل توانستند حافظه تاریخی به ارث مانده از اجدادشان را به روزگار ما رسانیده و آنرا امروزه نیز پاس داشته به روش آبا و اجدادی خویش پایدار ماندند؟

anadil

وزیر آموزش و پرورش: آموزش زبان و ادبیات فارسی و تکلم دانش‌آموزان ابتدایی به فارسی خط قرمز آموزش ما در مناطق دو زبانه مانند بلوچ، عرب، ترک زبان و غیره است و معلمان نباید به هیچ وجه برای برقراری ارتباط راحت‌تر با دانش‌آموزان به زبان محلی تکلم کنند چرا که این امر بسیار خطرناک است.
منبع: https://tinyurl.com/ydx2gz2w

اخیرا مشاهده میشود که موجی علیه فدرالیسم در جامعه فارس زبان اپوزیسیون به پا خواسته است و در نوشتار و مقالات گوناگون به این سیستم مدیریتی یعنی فدرالیسم حمله میشود . این خصومت با فدرالیسم ؛ حداقل خوبی که دارد این است که باعث مجادلات و

از فردای انقلاب، در مناطق غیرفارس نشین ازجمله تورکمن صحرا جنبش سراسری علیه سیاست ظالمانه تقسیم استانی که در دوران سلطنت محمدرضاشاه آغاز شده بود، اوج گرفت، تورکمن ها خواستار تشکیل استانی بنام خود شدند، آنها به الحاق آق قالا به گرگان، بندرتورکمن به بندرگز و کردکو، ماراواتپه و کلاله به گالیکش و برخی روستاها به علی آباد معترض شده، این تقسیم بندی را ناعادلانه می دانستند. ستاد مرکزی شوراها در بیانیه ها و اعلامیه های خود خواستار تشکیل استانی بنام تورکمن صحرا که از دریای خزر تا جرگلان را در خود می گنجانید، می شود ولی رژیم این خواسته های عادلانه ملت تورکمن را با گلوله جواب داد و سرزمین شوراها را غرق در خون کرد. در سالهای اخیر نماینده انتصابی مردم کردکو و بندرتورکمن- نظری مهر- برادر زن منوچهر متکی، طرح الحاق آشوراده، قاراسوو تا مناطق حاشیه خزر تا نقطه صفر مرزی را به بندرگز در مجلس به تصویب رساند ولی نه تنها نماینده تورکمن در مجلس به آن اعتراض نکرد بلکه صدایی نیز از مردم در نیامد.

طرح جابجایی و تقسیم مجدد استانی و اداری در ایران تقریبا در تمامی نقاط ایران با اعتراضات وسیع همراه بوده و هست، رژیم آذربایجان را به سه استان تقسیم کرد، جرگلان را به خراسان شمالی ملحق کرد، بجای تشکیل استان تورکمن، تورکمن ها را به استانی نو ساخته بنام گلستان وابسته کرد.


تظاهرکنندگان به طرح تقسیم کازرون معترضند. بر اساس این طرح، قرار است بخش‌های «قائمیه» و «کوهمره نودان» از کازرون جدا شده و شهرستان جدیدی به نام «کوه چنار» تشکیل شود. نماینده کازرون از جمله کسانی است که از این طرح حمایت می‌کند. اعتراض مردم کازرون به تقسیم شهرستان از مدت‌ها پیش آغاز شده است. در جریان تظاهراتی که اواخر فروردین ماه سال جاری برگزار شد نیز نیروهای امنیتی و معترضان با یکدیگر درگیر شده بودند. 

پیش از تظاهرات چهارشنبه عوامل رژیم و امام جمعه رژیم هر گونه تظاهرات و راهپیمایی را غیر قانونی اعلام کردند، اما رژیم آخوندی که تظاهرات امروز مردم را دید، در وحشت از گسترش خیزش مردم، امام جمعه کازرون را به میان جمع مردم در میدان شهدای این شهر فرستاد تا عقب نشینی رژیم و متوقف شدن طرح تجزیه کازرون را اعلام کند.

مردم کازرون اعلام کردند هوشیارند و هر گونه تحرک برای اجرای این طرح را درهم می شکنند.

 از فردای انقلاب، در مناطق غیرفارس نشین ازجمله تورکمن صحرا جنبش سراسری علیه سیاست ظالمانه تقسیم استانی که در دوران سلطنت محمدرضاشاه آغاز شده بود، اوج گرفت، تورکمن ها خواستار تشکیل استانی بنام خود شدند، آنها به الحاق آق قالا به گرگان، بندرتورکمن به بندرگز و کردکو، ماراواتپه و کلاله به گالیکش و برخی روستاها به علی آباد معترض شده، این تقسیم بندی را ناعادلانه می دانستند. ستاد مرکزس شوراها در بیانیه ها و اعلامیه های خود خواستار تشکیل استانی بنام تورکمن صحرا که از دریای خزر تا جرگلان را در خود می گنجانید، می شود ولی رژیم این خواسته های عادلانه ملت تورکمن را با گلوله جواب داد و سرزمین شوراها را غرق در خون کرد. در سالهای اخیر نماینده انتصابی مردم کردکو و بندرتورکمن- نظری مهر- برادر زن منوچهر متکی، طرح الحاق آشوراده، قاراسوو تا مناطق حاشیه خزر تا نقطه صفر مرزی را به بندرگز در مجلس به تصویب رساند ولی نه تنها نماینده تورکمن در مجلس به آن اعتراض نکرد بلکه صدایی نیز از مردم در نیامد.

طرح جابجایی و تقسیم مجدد استانی و اداری در ایران تقریبا در تمامی نقاط ایران با اعتراضات وسیع همراه بوده و هست، رژیم آذربایجان را به سه استان تقسیم کرد، جرگلان را به خراسان شمالی ملحق کرد، بجای تشکیل استان تورکمن، تورکمن ها را به استانی نو ساخته بنام گلستان وابسته کرد.

تبدیل قزوین به استان و جدا شدن آن از استان زنجان در سال ۷۳ درگیری هایی را درهر دو شهر به وجود آورد به گونه ای که برخی مردم قزوین« جلوی ماشین هایی که پلاک زنجان داشت را می گرفتند یا تابلوهای اداراتی که نام زنجان داشت را پایین می کشیدند».

رد لایحه تبدیل شدن قزوین به استان اعتراض های گسترده ای را دراین شهر دامن زد و این اعتراض ها چند روز طول کشید.

براساس برخی گزارش ها "نیروهای لشگر ۱۰ سیداالشهدا از تهران این شورش را سرکوب کردند" و گفته شده که چندین نفر دراین درگیری ها کشته شدند.

پس از قزوین، گسترده ترین اعتراض های مربوط به تقسیمات کشوری مربوط به اعتراض مردم سبزوار به وعده عبدالواحد موسوی لاری، وزیر کشور دولت محمد خاتمی، برای تبدیل شدن بجنورد به استان بود.

سال ۸۰ و پس از سخنان عبدالواحد موسوی لاری دربجنورد مبنی بر تبدیل این شهرستان به استان تعدادی از مردم سبزوار به خیابان ها ریختند. برخی از معترضان ریل های راه آهن را جمع آوری و به ساختمان ها حمله کردند. دراین اعتراض ها که چند روز طول کشید براساس گزارش ها یک نفر کشته و تعداد زیادی مجروح شدند.

موضوع تقسیم خراسان به پنج استان در دیگر شهرهای این استان نیز درگیری های متعددی را به وجود آورده بود. درنهایت دو استان خراسان شمالی و خراسان جنوبی به وجود آمد اما درگیری های شهرستان های نیشابور و سبزوار برای تبدیل شدن به استان همچنان ادامه دارد.

دراستان فارس نیز پیش از موضوع ایجاد شهرستان جدید درکازرون، درگیری های دیگری نیز درباره موضوعات تقسیمات کشوری وجود داشته که از جمله آن ها درگیری درباره ایجاد شهرستان گراش در جنوب استان فارس بود.

 

دویست سال از تولد کارل مارکس می گذرد. افزون بر ۱۵۰ سال پس از نخستین نوشته های مارکس در مورد ملت و ناسیونالیسم، بسیاری از گزاره های او در این باره هنوز به کار تحلیل مسائل ملی می آید. از آنجا که مسائل ملی کماکان از موضوعات مورد بحث چپ در بسیاری از کشورها و از جمله ایران است، نگارنده بر آن شد تا نگاهی به برخی گزاره های مارکس در این مورد بیافکند. شاید نوشته حاضر انگیزه ای شود برای کنجکاوی بیشتر درباره مارکس و نگاه او به مسئله ملی. ...

مکان های تاریخی و آرامگاه شخصیت های مهم تاریخ مان، شاعرانی چون مسگین قلیچ، آرتئق مأمت (سیدی حوجا)، آنه گلدی سردار (آچ)، نفس سردار ، قبرستان حالت نبی و... باید همچون مردمک چشم

(آيدينگلاريميزينگ ميللى بوُرچلارى)

يئر شاريندا ياشايان ميللتلئرينگ هرسىنينگ اؤزونه ماخصوص يؤريته ليكلئرى، كاراكترى بار. بيزينگ ميللئتيميز-ده  بو يؤريته ليكلئرى الگئرمك اوغروندا تاريخ بويى گؤره شيپ گلدى و اونى موندان بويانا-دا غوراپ ساقلاماغا حاقليدير. البته بو يولدا كؤپ چئتيلى- چئركزلى يوللاردان آشمالى.

کتابهای منتشر شده

رویدادهای مهم در تاریخ تورکمن

شخصیت های مهم تورکمن

بیاد جانباختگان جنبش ملی تورکمن

 • توماج
  توماج
 • حاج محمد آخوندی
  حاج محمد آخوندی
 • جلیل ارازی
  جلیل ارازی
 • محمد اراز بهنام
  محمد اراز بهنام
 • حکیم شهنازی
  حکیم شهنازی
 • پرویز ایران پور
  پرویز ایران پور
 • سافارگل خالدزاده
  سافارگل خالدزاده
 • نورقلی پور
  نورقلی پور
 • سلیمان محمدی
  سلیمان محمدی
 • حمید یگن محمدی
  حمید یگن محمدی
 • عبدالله قزل
  عبدالله قزل
 • دورت لر
  دورت لر
 • رحمان بردی ندیمی
  رحمان بردی ندیمی
 • بهروز آخوندی
  بهروز آخوندی
 • انین گوگلانی
  انین گوگلانی
 • آرچا بصیری
  آرچا بصیری
 • قربان شفیقی
  قربان شفیقی
 • آتا خانجانی
  آتا خانجانی
 • حمید فرجاد
  حمید فرجاد
 • بهمن ایزدی
  بهمن ایزدی
 • توماجی پور
  توماجی پور
 • خدایبردی پنق
  خدایبردی پنق
 • صوفی زاده
  صوفی زاده
 • حاللی حاللی زاده (آلغیر)
  حاللی حاللی زاده (آلغیر)
 • عبدالرحمان دلاور اینچه برون
  عبدالرحمان دلاور اینچه برون

نظرات کاربران